Když v sedm hodin ráno organizátoři zahájili letošní ročník pochodu Okolo Mořkova, moc do zpěvu jim nebylo. Pošmourné počasí a sem tam padající kapka deště nedávaly moc nadějí na velkou účast. „Vždycky nějací lidé přijdou. A i kdyby byla moc velká slota, nedá se to zrušit, protože to je v oficiálních akcích Klubu českých turistů a lidi sem jezdí z různých míst,“ uvedl předseda mořkovského klubu a hlavní pořadatel pochodu Alois Toman, který absolvuje pochody i u sousedů, například v Rybí či Hodslavicích. Právě při Palackého stezce prý je jednou zastihlo skutečně takové, že se dalo nazvat psím. „tenkrát padal sníh, byla zima a silný vítr. Sešlo se nás tenkrát devět účastníků,“ zasmál se.

Toman organizuje pochod Okolo Mořkova od prvního ročníku. „Tehdy byla taková móda pořádat pochody. Dva roky před námi zahájila Palackého stezka v Hodslavicích,“ zavzpomínal Toman. „Ta trasa jak vede, tak lidi z těch kopců vidí do té doliny na Mořkov a vědí, kam mají jít. Jenže musím si postěžovat na naše obyvatele. Ti tvoří tak kolem třiceti procent účastníků, většina je odjinud. Byli tu už i lidi z Prahy, Českých Budějovic a podobně,“ poznamenal Toman.

Na prvním ročníku se sešlo 180 lidí, o něco méně bylo jen na třetím ročníku. Pak šla čísla hodně nahoru a dnešní průměr je kolem 800 účastníků na jeden ročník. Za prvních třicet ročníků se sešlo celkem 21 744 turistů, rekord byl v roce 1988, kdy jich přišlo 1376. Podle Tomana to není moc. Letošní pochod v nedalekém Rybí měl letos 1703 účastníků. „Tam to je ale v rámci svátku obce. Takže tam přijdou,“ podotknul Toman.

Ti, co přišli na pochod Okolo Mořkova, si mohli vybrat jednu z tras v délkách 35, 25 či 16 kilometrů, nebo takzvanou Baby trasu pro děti, dlouhou pět kilometrů. Místní obyvatele zastupovala například Dáša Šperlichová. „Účastním se už podesáté nebo pojedenácté. A jdu takzvaně od desíti k pěti. Tři roky po sobě jsem chodila pětatřicet kilometrů, pak jsem chodila pětadvacet, občas jsem to Prostřídala, no a letos jdu jenom šestnáct,“ uvedla Dáša Šperlichová, že chodívá i do Hodslavic na Palackého stezku, nebo do Rybí. S ní se postavil na start i její syn Honza, který chodívá tak každý druhý rok. „Mám dneska narozeniny, tak jsem si udělal takový narozeninový výšlap,“ prozradil Honza s tím, že většinou se ale s maminkou rozdělí a chodí sám. „Po cestě potkám kamarády, pokecám, a tak,“ dodal.

Nakonec mohli být pořadatelé spokojeni. Počasí se umoudřilo a počet účastníků se zastavil až na čísle 892. „No, je to nádhera,“ pochvaloval si jednatel mořkovského klubu turistů Luděk Kučera.