Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na radnici možná ubude úředníků

Frenštát pod Radhoštěm - Rozpočtové škrty se více či méně dotknou každého městského i obecního úřadu. Ve Frenštátě pod Radhoštěm se na posledním zasedání zastupitelstva hovořilo i o možnosti „zeštíhlení“ úřadu.

10.1.2011
SDÍLEJ:

Radnice ve Frenštátě pod Radhoštěm.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Polemiku o případném snížení stavu zaměstnanců Městského úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm rozpoutal zastupitel Vladimír Kuchyňka (KSČM). Ten upozornil na skutečnost, že zatímco v letech 2007 až 2010 se vyrovnaný rozpočet města pohyboval kolem 150 milionů korun, je nutné pro letošek počítat, kvůli politice státu, s nižšími příjmy. „Musíme si na druhou stranu říci, že správa města, jako položka rozpočtu, rostla a jen v období posledních dvou let zůstala skoro na stejné úrovni. Jinak meziročně rostla řádově o jeden až jeden a půl milionu korun,“ upřesnil Kuchyňka a pokračoval: „Všechno se vyvíjí v cyklech a také město podléhá určitým cyklům. Frenštát má bohatou historii. Měli jsme období, kdy jsme dokázali postavit Vlčinu, a měli jsme období, kdy jsme ji dokázali prošustrovat. V oblasti státní správy bylo období, kdy to rostlo, teď přichází období, kdy to nutně musí dolů. Stát dává signál. Ne nadarmo jsou i dotační tituly na personální audity.“

Kuchyňka dále upozornil, že i přes pokles příjmů od státu bude mít město vyrovnaný rozpočet, ale to jen díky tomu, že mu skončily splátky na jednu investiční akci. Poté již Kuchyňka přímo řekl, že částka 3,2 milionu korun, o kterou by měla dostat státní správa méně, by měla zůstat v rozpočtu zachována, ovšem neměla by jít na pokrytí nákladů státní správy, ale měla by zůstat jako neúčelová rezerva na opravy a údržbu. Ještě dodal, že takto to navrhuje finanční výbor.

Tajemník frenštátského úřadu Petr Kubenka vysvětlil, že k nárůstu úředníků došlo proto, že stát stále navyšoval kompetence městského úřadu. „Nebylo to proto, že bychom si to my vymysleli,“ poznamenal a přidal pár čísel z roku 2009. „Tehdy se uskutečnil audit u těchto pověřených úřadů. Náš úřad provedl pět a půl tisíce rozhodnutí, proti šestačtyřiceti z nich bylo podáno odvolání, z toho jedenáct těchto odvolání bylo v pořádku. Ostatní byla zamítnuta, což svědčí o vysoké kvalitě výkonu přenesené působnosti,“ uvedl Kubenka.

Na úřednících se prý ušetřilo

Tajemník frenštátského městského úřadu zároveň upřesnil, že ze zhruba stovky zaměstnanců jich vykonává 56,5 přenesenou působnost. Na přenesenou působnost město dostalo v roce 2010 celkem 23,066 milionu korun, přitom na mzdách těmto úředníkům vyplatilo 21,800 milionu korun. „To svědčí o tom, že tato přenesená působnost na sebe v podstatě vydělala,“ podotkl Kubenka.

Kubenka připomněl, že na úřadě probíhá audit, který může přinést nějaké řešení. „Samozřejmě, bude-li se snižovat počet zaměstnanců, bude to mít nějaké zákonné dopady. Místo nelze zrušit ze dne na den. Musí se počítat s odstupným, u úředníků, kteří pracují v oblasti přenesené působnosti, bývá i několikanásobně vyšší, než udává zákoník práce. Navrhoval bych, abychom s rozhodnutím počkali, dokud nepředložíme výsledky. Potom rozhodneme o tom, jak bude provedena reorganizace úřadu,“ přednesl Kubenka.

Zastupitel Karel Míček (ODS) sdělil, že je škoda, že ještě nejsou výsledky auditu. „Protože, kdy jindy bychom se měli o tom bavit než teď, když zpracováváme rozpočet? To, co se děje, s sebou nese doba. Myslím si, že to je úkol pro tajemníka, jak se s tím popasuje. Není to podle mne až tolik záležitost auditorská, jako spíše manažerská. Audit je jen jakési vodítko,“ zmínil se Míček.

Obdobně se vyjádřil také zastupitel Pavel Orlík (ODS): „Když nemáte peníze, musíte začít šetřit. Myslím si, že pan tajemník musí nastartovat šetření. Ať se třeba obrátí na městský úřad v Holešově. Ten má pětadevadesát lidí i s městskou policií a počet obyvatel je stejný jako ve Frenštátě a je to taky úřad s přenesenou působností,“ nastínil Orlík. Kuchyňka ještě kriticky upozornil, že rozhodnutí o ponížení prostředků na státní správu je známo již minimálně tři měsíce. Jeho návrh ale zastupitelé nepodpořili a zmíněné peníze ponechali v kolonce státní správa.

Autor: Ivan Pavelek

10.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení