VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na radnici se úředně 'stěhuje' stále více lidí

Novojičínsko - Přibližně čtyři tisíce lidí „bydlí“ na adrese radnic novojičínských měst, přitom se zdaleka nejedná pouze o bezdomovce. Některé městské kasy tak například přicházejí o nemalé peníze.

31.10.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Karban

Jeden tisíc sto čtyřicet pět. Přesně tolik lidí má v současné době nahlášenou adresu Masarykovo náměstí 1, Nový Jičín, tedy adresu zdejší radnice. Pracovníci úřadů napříč celým okresem, kteří mají evidenci obyvatel na starosti, se shodují. „Je to vzrůstající údaj,“ říkají.

Není to tak dávno, co byl tento údaj pro města téměř zanedbatelný, ovšem v posledních letech letí křivka rapidně vzhůru. „Od doby, kdy je v platnosti zákon, na základě kterého se mohou lidé na úřední adrese přihlásit, je ten trend vzrůstající,“ přiznává Naděžda Besedová z frenštátské radnice a její slova potvrzuje i Iveta Alčerová ze správního oddělení v Bílovci: „Poslední tři roky je to plus minus stejné. Ale je to obrovský nárůst od doby před pěti šesti lety. A teď mám na stole dalších patnáct řízení.“ Pokud v Bílovci projdou všechny žádosti, bude zde chodit pošta na radnici třem stovkám místních občanů.

Je naivní si myslet, že skutečně všichni lidé ze čtyř tisíc osob „bydlících“ na městských úřadech na Novojičínsku nemají domov. Mnohdy jsou jejich pohnutky účelové. Někteří volí tuto cestu jako obranu před exekucí, jiní si zase chtějí přijít na sociální dávky, a tak se například potomci naoko odstěhují od svých rodičů. Úředníci jsou si toho vědomi a tuto možnost přiznávají. „Nějaká adresa se přidělit musí. Oni nemohou existovat bez trvalého pobytu a jen tak je přihlásit k někomu na barák nemůžeme, tudíž používáme adresu úřadu. Tu mají do doby, než se jim něco naskytne,“ upřesnila Zuzana Berlinská z fulnecké matriky, kde momentálně evidují 151 radničních obyvatel s tím, že člověk sám od sebe se na úřad nepřihlásí. „To má vždycky z moci úřední,“ dodává.

Například nový majitel nemovitosti si již dále nepřeje, aby zde měl nájemník trvalé bydliště, a tak zažádá o zrušení trvalého bydliště.

Přístup radnic ve zjišťování, jestli konkrétní osoby na místech skutečně bydlí či nebydlí, se různí. Někde si zvou jejich sousedy, jinde stačí čestné prohlášení. Také například v otázce platby za odpady je přístup rozdílný. K velké změně dojde od příštího roku v Novém Jičíně.

„Nově budou muset občané s korespondenční adresou Městského úřadu Nový Jičín dokládat, že jsou nejméně tři po sobě jdoucí měsíce v kalendářním roce příjemci dávek pomoci v hmotné nouzi. Pokud tak neučiní, úleva jim nebude přiznána a budou muset poplatek uhradit,“ sdělila pro Deník Sandra Trávníčková z finančního odboru.

Takových osob je z celkového počtu úředně evidovaných na radnici přibližně desetina, a ti budou osvobozeni od ročního poplatku 465 korun. Ve Fulneku však poplatek hradit nemusí, neboť zde, slovy úřednice, „nemají odpadky na hlavu, mají to na popelnici“. Diametrálně odlišná je situace v Příboře. „Musí platit všichni, tyto osoby nejsou osvobozeny,“ potvrdila Petra Kuchařová z evidence obyvatel.

Stejně je tomu například i v Kopřivnici, kde chodí dopisy na radnici více jak tisícovce adresátů.

Autor: Adam Knesl

31.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT