Podle Jaromíra Poláška, ředitele Krajské veterinární správy Moravskoslezského kraje, se také na severovýchodě republiky tato závažná choroba už několik let nevyskytla. Pravidelně na jaře a na podzim se letecky provádí vakcinace prostřednictvím leteckého rozhazování návnad s očkovací látkou proti vzteklině. Obdobně bezproblémová situace je v posledních letech i v případě dalších nebezpečných chorob. „Například chovatelé králíků vědí, že musejí pamatovat na očkování proti myxomatóze a králičímu moru. Zodpovědní chovatelé totiž vědí, že nákazy přenáší hmyz. V této oblasti hodně záleží na jejich zodpovědnosti,“ uvedl Polášek.

Podle něj se v Moravskoslezském kraji neobjevila ani takzvaná ptačí chřipka či jiné vážné veterinární choroby. „To platí i v případech, když do beskydských lesů u hranice se Slovenskem zabloudí medvěd či vlk. Spolupráce s myslivci je velmi dobrá, naši inspektoři se pravidelně scházejí se zástupci mysliveckých jednot a probírají veterinární náležitosti,“ uvedl Polášek. Podle něj je nebezpečí přenosu chorob ze zvěře na člověka minimální vzhledem k rozsáhlým kontrolám, které před tím, než se maso dostane do obchodu, probíhají. A co šofér, který přejede zajíce, a rozhodne se z něj udělat sváteční oběd?

„Řidič, který přejede zvěř, má povinnost předat ji příslušnému mysliveckému sdružení. Tak hovoří zákon. Lze předpokládat, že tak asi nepostupují všichni. Z hlediska nákaz by ale vážné nebezpečí hrozit nemělo ani těm méně zodpovědným. Takzvané zaječí nemoci se v našem kraji téměř nevyskytují. Lidé by se ale měli chovat zodpovědně,“ dodává Polášek.

Tularemie, nemoc hlodavců a zajíců, se jinde v republice občas objeví, ale je vázána místně. Objevila se v Jihočeském kraji a také ve východních Čechách.

Před sedmi lety objevili veterináři a hygienici na Frýdecko-Místecku pro člověka smrtelně nebezpečného červa svalovce stočeného. Kvůli riziku šíření nákazy tehdy veterináři nařídili mimořádná veterinární opatření. Všichni uživatelé honiteb v této oblasti museli těla šelem a ostatních možných hostitelů svalovce předložit k laboratornímu vyšetření a zabránit jejich konzumaci. Zvěřina s pozitivním výsledkem vyšetření musí být spálena v kafilerii. Svalovec (latinsky Trichinella spiralis) patří mezi parazity a přenáší se krví. Zvířata se nakazí pojídáním zdechlin a člověk konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa.