Své o soužití majitelů čtyř o dvoukolových dopravních prostředků ví i Marek z Příbora. Lesní terény mu totiž nic neříkají, a jako milovník úzkých galusek tráví čas v sedle nejčastěji právě na silnici.

„Silniční kolo mám přes tři roky a za tu dobu jsem projel velkou část nejen našeho okresu, ale vydávám se i dál, zejména do kopců. Občas využiju asfaltových cyklotras, ale většinou zůstávám na silnici,“ říká devatenáctiletý fanoušek slavné Tour de France a dodává, že více cyklostezek s asfaltovým povrchem by rozhodně přivítal.

S množstvím aut na silnicích se již smířil, a když jede sám, provoz mu tolik nevadí. Jak říká, povrch vozovky je pro výběr jeho trasy přeci jenom důležitější. „Problémy s řidiči nemívám, jen občas nějaký zatroubí, když se jede ve větší skupině,“ přemýšlí Marek a doplňuje, že cyklisté musí v hustším provozu počítat s tím, že je auta i kamiony můžou předjíždět dost natěsno. „Ale například já se v tom, když mě předjíždí kamion, vyžívám,“ směje se.

Zároveň však zdůrazňuje otázku bezpečnosti, která je pro cyklisty na silnicích velmi podstatná. „Pro bezpečnost na silnici jsou důležité dvě věci. Mít přehled a zbytečně neriskovat. Přilba je samozřejmostí, bez ní prakticky nevyjíždím, ale často potkávám děti bez přileb,“ říká Marek a podotýká, že by na malé cyklisty měla policie a hlavně rodiče více dohlížet. „Přilba totiž může na silnici, ale i mimo ni zachránit život,“ uzavřel Marek.

EVA PIŠKYTLOVÁ