Francouzský host se na Slavnostech představí v několika podobách. Jednou z nejvýraznějších bude ta hudební. Pozvání do Nového Jičína přijaly dvě epinalské kapely. „První z nich je Musique des Anciens du 18ème RT d'Epinal - les Grognards, která hraje vojenskou dobovou hudbu.

Druhým hudebním hostem bude Les Pina Udrés – francouzský folklorní soubor.“ Oba se poprvé předvedou už v pátek 4. září na slavnostním koncertě v Beskydském divadle, respektive před ním kolem osmé hodiny večer. V několika dalších vystoupeních se poté předvedou i během soboty nejenom na Masarykově náměstí. Právě členové zmíněné historické vojenské hudby budou součástí vojenského ležení rakouské armády a budou se podílet také na historické fikci Laudon ve francouzském zajetí, která proběhne ve 20.30 u Žerotínského zámku.

Kromě toho se také v průběhu celého dne představí Francouzi také ukázkami tradičních jídel, připravena je také výstava přibližující toto svérázné město. Jedním z hlavních programových pásem celých Slavností bude Království pana Pellerina, které na náměstí nabídne spoustu her sladké Francie. „Budeme tady mít například cirkus trochu jinak, žongléra na koni, lanochodce, gotickou hudbu a další a další atrakce,“ prozradil ředitel Městského kulturního střediska Petr Orság.

Épinal vděčí za svou proslulost tradiční výrobě barevných rytin, která vznikla v 18. století: v roce 1796 tu Jean-Charles Pellerin založil Výrobnu obrázků. Tyto épinalské rytiny s nábožnými, historickými nebo dětskými tématy sloužily kdysi jako skutečný sdělovací prostředek. Právě jich si na Slavnostech budeme moci užít dosytnosti.

Historické město s tisíciletou historií, kulturní středisko s četnými festivaly, město sportu se spoustou kvalitního vybavení, město plné zeleně zvoucí k vycházkám v zahradách nebo podél Vogézského kanálu, se teď představí také Novému Jičínu. (mer)