VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na stravenky dávají všude

Novojičínsko - Velmi rozličné jsou způsoby, jakými nakládají s takzvaným Fondem kulturních a sociálních potřeb města na Novojičínsku.

17.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

TÉMA OKRESU

S novinkou, jak použít peníze ze „sociálního“ fondu, přišla radnice ve Fulneku. Kromě stravenek chce, aby měli zaměstnanci možnost trávit víkendové pobyty v některém ze šesti zařízení. „Myslím si, že je to mnohem lepší, když dostanou peníze na rekreaci, než aby je dostali ve výplatě a v podstatě o nich potom ani nevěděli, jak je utratili,“ zmínila se na posledním zasedání fulneckých zastupitelů starostka Jana Mocová.

Fulnek si možná vzal příklad ze Studénky, kde město přispívá zaměstnancům na krátkodobé rekreace již zhruba patnáct let. „Je to ale jen poměrná část,“ upozornil tajemník Studénky Jiří Moskala. „Osobně si myslím, že sociální fond by měl sloužit k oddechu a lepší zdravotní péči a jako příspěvek na stravování. Mělo by to přispět k zlepšení vztahů na pracovišti a podobně,“ dodal.

Tajemník Bílovce Rostislav Musila upozornil, že fond sociálních potřeb se letos snížil zhruba o padesát procent a město tak mnoho prostředků nemá. „Zbylo pouze třicet korun na den na stravenku pro zaměstnance. A nějaké prostředky se používají při životních jubilejích padesát a šedesát let a při odchodu do důchodu. Zrušili jsme zcela důchodový fond, loni nebyl ani žádný příspěvek na večírek. Omezujeme vše,“ poznamenal Musila.

Na nedostatek peněz v sociálním fondu žehral i tajemník Oder Petr Mlčoch. „Od ledna tam jde jen jedno procento mzdových prostředků, čili hodně málo peněz. Fond se využívá z největší části na příspěvek na stravenky,“ uvedl Mlčoch a dodal, že z části město používá peníze z fondu na drobné dárky při příležitosti padesátin či šedesátin zaměstnanců nebo při pracovním výročí. Z fondu se také hradí vánoční kolekce.

„Zaměstnanci rovněž dostávají nějaký drobný příspěvek na dovolenou a občas se z fondu přispívá na nějakou kulturní akci,“ vypočetl Mlčoch.
Obdobně jako v Odrách využívají fond ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tam ale nedávají kolekce. „Poskytujeme příspěvek na vzdělávání, například když se někdo učí cizí jazyk, stejně tak na výchovně vzdělávací akce. Navíc poskytujeme měsíčně stokorunové poukázky, které mohou zaměstnanci uplatnit ve fitcentru nebo při nákupu v lékárně a podobně,“ doplnil tajemník frenštátského úřadu Petr Kubenka.

Sociální a zaměstnanecký fond se snížil také ve Štramberku, ale zaměstnanci radnice to tam nijak zvlášť nepocítili. Kromě příspěvku na takzvané ošatné, který byl zrušen již minulým vedením města, totiž k žádným jiným výrazným změnám nedošlo. „Sociální fond se mírně snížil, ale není to tak výrazné, že by kvůli tomu zaměstnanci chtěli například stávkovat,“ okomentoval současnou situaci štramberský starosta Jan Socha a pokračoval: „Nic zásadního se nestalo. Asi nejvíc na očích bylo ošatné, ale to padlo ještě dříve, než jsme k tomu museli přistoupit my, a to zhruba před dvěma lety, kdy je zrušili mí předchůdci. K tomu, co zůstalo nezměněno, patří stravenky, příspěvek na penzijní připojištění nebo různá jubilea.“

Ošatné zrušili rovněž v Novém Jíčíně. Příspěvek na stravenky a další věci hrazené z fondu zůstaly. Ani v Kopřivnici zatím k nějakým zásadním opatřením nepřistoupili. „Zatím žádné snížení nebo změna plánovaná není. Pokud by se ale během roku vyskytlo například zhoršení finanční situace, pak tyto kroky nevylučujeme,“ uvedla pracovnice oddělení vnějších vztahů kopřivnické radnice Ilona Mazalová.

„Navíc, jak uvedla vedoucí personálního oddělení, benefitů máme v současné době tak málo, že není nutné je ještě znovu snižovat. Našim zaměstnancům přispíváme jen na stravenky, tisíc korun na vitamíny či rehabilitace, příspěvek na penzijní připojištění a na dary zaměstnancům při významném životním jubileu,“ dodala Mazalová.

IVAN PAVELEK
JANA HROMOČUKOVÁ

17.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení