Dnes úderem osmé hodiny na Slezském náměstí v Bílovci pod záštitou města zahájili velikonoční jarmark.

„Oslovili jsme široké spektrum podnikatelů, aby byl náš jarmark pro návštěvníky co nejpřitažlivější. Preferovali jsme ukázky tradičních řemesel, takže příchozí například uvidí, jak se pletou pomlázky nebo zdobí kraslice," prozradil starosta města Pavel Mrva, s tím, že velikonoční jarmark je jedním z kroků, jimiž chce vedení města podpořit rozvíjení tradic v Bílovci.

Soukromá modlitba

Jarmark potrvá do 12 hodin, ale vzápětí se ulicemi města rozezní průvod hrkačů, který nahradí zvonění zvonů. Tuto tradici již podruhé organizuje tamní římskokatolická farnost. Průvod vyjde od kostela sv. Mikuláše, který bude na Bílou sobotu otevřen po celý den pro soukromou modlitbu.

„Tato sakrální stavba prošla v období let 2002 až 2013 průběžnou rozsáhlou rekonstrukcí v celkové hodnotě 17 milionů korun," přiblížila postupné opravy kostela Sylva Kováčiková, místostarostka města.

Na opravě se podílely dotace

Ministerstvo kultury se na opravě svatostánku v letech 2002 až 2011, prostřednictvím dotačního programu Regenerace městských památkových zón a rezervací, podílelo sedmdesáti procenty, město přispělo dvaceti procenty a farnost deseti procenty.

„Z regionálního operačního programu pak byla v celkové hodnotě pět milionů korun zrealizována rekonstrukce báně a ochozu věže kostela, který je nyní bezplatně přístupný veřejnosti a zájemci se z něj budou moci za dobrého počasí rozhlédnout po Bílovci i okolí také dnes," doplnila bílovecká místostarostka, jež dodala, že kvůli jarmarku dnes bude uzavřena komunikace vedoucí na náměstí.

Dnes naposledy se koná velikonoční jarmark i na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. Stánky s rozličným zbožím tam budou otevřeny od 8 do 17 hodin. Zítra se pro změnu mohou zájemci vydat na hrad Starý Jičín, kde se rovněž uskuteční velikonoční jarmárek. Ten odstartuje v 10 hodin.