VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na symboly obec čekala dvě stě let

Trojanovice - Obec má za sebou historickou událost. Po téměř dvou stech padesáti letech se totiž dočkaly obecních symbolů. Ty byly ve čtvrtek 26. srpna za účasti téměř všech obyvatel slavnostně vysvěceny.

28.8.2010
SDÍLEJ:

Trojanovice mají za sebou historickou událost. Po téměř dvou stech padesáti letech se totiž dočkaly obecních symbolů. Ty byly ve čtvrtek 26. srpna za účasti téměř všech obyvatel slavnostně vysvěceny.Foto: Archiv

Přestože obec Trojanovice existuje již skoro dvě stě padesát let, donedávna neměla vlastní obecní symboly. Od roku 1776, kdy byla založena, sloužila jako jakýsi znak obce pouze stará pečeť. Nyní je ale všechno jinak. Ve čtvrtek 26. srpna totiž v Trojanovicích slavnostně vysvětili zbrusu nový obecní znak a prapor.

Podobu znaku i praporu pro obec Trojanovice navrhnul akademický sochař Andrej Vícha z Uherského Hradiště. Společným znakem, který se nachází jak na znaku obce, tak na praporu, je symbol srdce. „Ten vychází ze znaku zakladatele obce Julia Ferdinanda Troyera, který v tom svém měl dvě srdce a dva kozly,“ vysvětlil starosta Trojanovic Jiří Novotný a vzápětí pokračoval: „Kozly jsme ale do našeho znaku nedali, protože je to podle nás asociace spíše ke Kozlovicím.“

Dvě srdce ve znaku nemá nikdo

Srdce jsou na trojanovickém znaku dvě, a některé z návštěvníků svěcení proto zajímalo, proč obec zvolila právě tento počet. „Tak za prvé, právě dvě srdce měl ve znaku i sám zakladatel obce Troyer,“ vysvětlil Novotný a s úsměvem dodal: „A za druhé, jak už řekl pan farář, zvolili jsme tento počet proto, že znaků s jedním srdcem jsou spousty, jelikož jde o oblíbený symbol, ale znak, kde jsou srdce hned dvě, bude nejspíš jeden jediný. Ten náš.“

Kromě srdcí jsou na obecním znaku zobrazeny ještě čtyři stříbrné kužely. Ty mají podle slov zasvěcených spojitost s olomouckým arcibiskupstvím. „Kužely jsou znakem olomouckého arcibiskupství, pod které obec Trojanovice v historii patřila,“ potvrdil starosta a doplnil, že přestože poté došlo k rozdělení arcibiskupství na olomoucké a ostravsko-opavské, církevní lesy kolem obce jsou restitucemi právě olomouckého arcibiskupství.

Od lesů a nádherné horské přírody, která obec ze všech stran obklopuje, se odvíjejí i barvy obecních symbolů. „Kromě červené, stříbrné a zlaté, což jsou barvy vycházející z tradic a historie obce, jsme tam přidali také zelenou. Ta symbolizuje hory,“ uvedl Novotný.

Latinská zkratka ve znaku není

Při slavnostním čtvrtečním svěcení, kterého se za účasti téměř všech obyvatel Trojanovic ujal páter Rudolf Swienczer, starosta Novotný prozradil, že přestože je s podobou zbrusu nových znaků své obce spokojený, jedné věci je mu dnes přeci jen trochu líto.

V původním znaku Julia Ferdinanda Troyera, z něhož návrh na obecní znak vycházel, jsou totiž v obou srdcích uvedena tři písmena, která ale na současném znaku chybějí. „Je to zkratka tří latinských slov, která znamenají víru, zákon a spásu, tedy myšlenku, že jedině přes víru a zákon člověk dojde ke spáse,“ vysvětlil starosta a vzápětí dodal: „Protože jsem nejdříve nevěděl, co tato zkratka znamená, nechtěl jsme ji do obecního znaku dávat. Nyní, když už to vím, je mi to trochu líto. Ale kdo ví, třeba ještě nějaké mutace znaku s touto zkratkou vzniknou.“
Spokojenost s podobou znaků vyslovil také Drahomír Strnadel, bývalý starosta Trojanovic, který na slavnostním aktu nemohl chybět. „Dříve bylo výsadou měst, že měly svůj znak a prapor, ale dneska bychom již těžko hledali obec, která tyto symboly nemá. Proto si myslím, že když je nyní mají i Trojanovice, a navíc symboly z nich navazují na historii obce, je to jenom dobře.“

Autor: Jana Hromočuková

28.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení