Již po sedmnácté se obce z celé České republiky utkaly v souboji o titul Vesnice roku. V Moravskoslezském kraji se Vesnicí roku 2011 stala novojičínská obec Skotnice. Předání prestižního titulu do rukou starostky obce Skotnice, Anny Mužné, se uskutečnilo v pátek 5. srpna. Slavnostního odpoledne se zúčastnila téměř celá vesnice a na přítomných bylo vidět, že jsou na úspěch své obce náležitě hrdí.

Přitom se tato sláva v novojičínské obci nekonala poprvé. Skotinici se totiž titul, o který v letošním roce bojovalo dvanáct obcí z Moravskoslezského kraje podařilo získat již podruhé. Poprvé se titulem Vesnice roku mohla pyšnit v roce 2003. „Do soutěže o vesnici roku jsme se nepřihlásili poprvé. Zkusili jsme to již před několika lety a tehdy se nám také podařilo vyhrát krajské kolo,“ potvrdila starostka obce Anny Mužná.

Ceremonie se kromě představitelů a obyvatel obce zúčastnili také pořadatelé soutěže v čele s náměstkem hejtmana kraje Marianem Lebiedzikem. Ten potvrdil, že přestože se soutěž za pár let dočká již dvacátého ročníku, zájem o ni neupadá. „Letošního ročníku se zúčastnilo dvanáct obcí z našeho kraje a my jsme rádi, že zájem o soutěž neupadá, spíše naopak. Skutečnost, že počet obcí které se soutěže účastní, rok od roku roste svědčí to tom, že titul vesnice roku má svou prestiž,“ vysvětlil všem přítomným Lebiedzik.

To, že si ocenění ve vesnici považují vzápětí potvrdila také starostka Mužná. „Vážím si toho, že jsem se ve Skotnici naučili společně komunikovat, vzájemně si naslouchat a respektovat se. Toho, že umíme prožívat společně své radosti a máme chuť se potkávat,“ poděkovala všem přítomným dojatá starostka a nezapomněla dodat, že za úspěchem Skotnice stojí zejména soudržnost, pospolitost a dobrou náladu, která v obci panuje. Ta byla ostatně na obyvatelích obce znát již od samotného začátku slavnosti. „Máme radost, že si nás zvolili za nejlepší obec. Žiju tady už dlouho a myslím si, že tak, jak to šlape tady, tak to se hned tak nevidí,“ uvedl jeden z obyvatel. Vedle sedící sousedka mu přizvukovala: Je to úspěch a my jsem na to všichni moc hrdí.“
Soutěž Vesnice roku se v letošním roce uskutečnila již po sedmnácté. Jejími hlavní mi pořadateli jsou Spolek pro obnovu venkova ČR, ministerstvo pro místní rozvoj, svaze obcí a měst a ministerstvo zemědělství. Klání, jehož hlavním cílem je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, je rozděleno do dvou kol, celonárodního a krajského. Zatímco kraje své vítěze již znají, na celostátní výsledky se teprve čeká.