Téměř tři týdny uplynuly od chvíle, kdy nemilosrdný požár doslova zničil chatu Libušín na Pustevnách. Avšak příval lidské solidarity a touhy pomoci neutichá. Vždyť ve čtvrtek bylo na sbírkovém účtu přesně 2 miliony a 37 tisíc korun. Lidé však mohou přispívat také do pokladniček, kterých je po celém regionu již třináct.

V průběhu týdne byly vyřezávané kasičky rozvezeny také do sedmi míst na Novojičínsku. Pokladničky jsou umístěny v informačních centrech v Příboře a v Trojanovicích, na obecním úřadě Bordovice, na chatě na Velkém Javorníku, na recepci Městského úřadu Frenštát pod Radhoštěm, na Pustevnách v Maměnce a ve frenštátském Cykloservisu Prašivka.

A pomoc Libušínu schvalují také města a obce. Kopřivnice přispěla částkou 100 tisíc korun, obec Bordovice deseti tisíci a Valašské Meziříčí chce, kromě částky 200 tisíc korun, darovat také 20 metrů krychlových smrkové kulatiny v hodnotě asi 40 tisíc korun. „Radní Nového Jičína odsouhlasili na obnovu vyhořelého Libušína finanční příspěvek ve výši 20 tisíc korun," řekla Deníku Marie Machková, tisková mluvčí města.

Na obnovu chaty přispěje další obec
Obec Čeladná přispěje ze svého rozpočtu částkou 50 tisíc korun na obnovu vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách. Rozhodli o tom čeladenští zastupitelé.„Všichni přátelé Beskyd musí spojit své síly, aby tento architektonický skvost Pusteven i celých Beskyd zachránili," řekl starosta Čeladné Pavol Lukša. Dodal, že Libušín a další Jurkovičovy chaty na Pustevnách jsou pro všechny beskydské „goroly" něco jako uličky pražského Starého Města pro obyvatele Prahy. Podle něj jsou chaty důležité i pro ekonomiku regionu. „Pustevny se staly díky ojedinělé architektuře Jurkovičových chat jedním z nejnavštěvovanějších míst v Moravskoslezském kraji. Turisté, kteří jedou na Pustevny, se při své cestě na beskydské hřebeny také zastavují v jednotlivých vesnicích a svými nákupy podporují místní podnikatele," míní starosta Čeladné. (lew)

Jinou formu pomoci zvolila Pražská mincovna, jež v rekordním čase připravila mimořádnou ražbu medaile, na níž jsou zobrazeny dochované Jurkovičovy nákresy. Celý výtěžek z prodeje poputuje na konto unikátní památky. Měděný kousek stojí 199 korun a je k dostání na stránkách distribučního numismatického portálu www.zlate-mince.cz, ale také ve Valašském muzeu v přírodě a brzy se objeví i v některých informačních centrech.

V sobotu se konala akce pro Libušín v Ostravě, Trojanovicích a ve Frenštátě pod Radhoštěm - více zde.

Základní škola Tyršova ve Frenštátě až do středy prodává za dvacet korun šindely, kterých si zájemci mohou nakoupit podle libosti. A na Libušín myslí také v Praze.

Ve středu 26. března se v dopravní hale Národního technického muzea uskuteční benefiční koncert Traditional Jazz Studia Pavla Smetáčka Zachraňme Libušin. Koncert začne v 18 hodin a výnos z koncertu, včetně honoráře hudebníků, bude zaslán na účet veřejné sbírky.

Vyklízení vyhořelé chaty je zhruba v polovině. „Práce by měly být hotovy do konce příštího týdne," řekl Milan Gesierich, technický náměstek Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které zničenou národní kulturní památku spravuje.

„Libušín kompletně čistíme až na dřevěné konstrukce. Jsou to desítky kontejnerů, které se odtud odvážejí, a ještě je toho pořád moc," uvedl Gesierich s tím, že odpad odklízí specializovaná firma. V chatě bylo po požáru místy až 70 centimetrů popela.

Konzervátoři muzea, jež prohledávali popel a zbytky objektu, podle náměstka našli jen drobnosti, kovové prvky či kachle. „Bylo toho málo, pravá část je téměř celá zničená," dodal Gesierich.