Pouze tři okresy na území celé Moravy vykazuji lepší čísla než Novojičínsko, kde nezaměstnanost klesá již několik měsíců v řadě za sebou. Momentálně je dokonce o více než jedno procento pod celorepublikovým průměrem (5,2%). Nijak dramaticky letos do statistiky nezasáhli nově příchozí na úřady práce z řad absolventů škol.

To ostatně potvrzuje aktuální zpráva krajské pobočky ÚP v Ostravě, kde se o vývoji v kraji píše: „Absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých bylo na kontaktních pracovištích 2183 a jejich červnový absolutní podíl i podíl na počtu uchazečů byl nejnižší za celou dobu sledování od roku 1995."

Konkrétně Novojičínsko zaznamenalo během června úbytek nezaměstnaných o více než sto a jejich počet se zastavil na hodnotě 4561. Během prázdnin by navíc mohl stejný trend nadále pokračovat.

EKONOMIKA ROSTE

„Situaci na pracovním trhu ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a sezonní práce, které jsou v plném proudu, zejména ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství. Zároveň se rozběhla turistická sezona," říká generální ředitelka Úřadu práce České republiky Kateřina Sadílková.

Ze statistik trhu práce vyplývá, že na jedno volné místo v okrese připadá 2,3 uchazeče, kteří jsou momentálně na úřadu práce. V rámci Moravskoslezského kraje je to propastný rozdíl například oproti Karvinsku, kde je to bezmála čtrnáct uchazečů.

Zaměstnavatelé v našem regionu nabízeli na konci června více než dva tisíce volných míst. Největší poptávka je dlouhodobě po pracovnících ve výrobě, prodavačích, řidičích nákladních automobilů, seřizovačích, kuchařích, servírkách a číšnících.