Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na základní škole v Odrách působí již čtyři speciální asistenti

Odry - Snad každý učitel na základní istřední škole sní oasistentovi, který by mu pomáhal ve vedení nadaných iproblematických žáků. Základní škola Komenského vOdrách se může pochlubit čtyřmi podobnými asistenty.

20.12.2008
SDÍLEJ:

Na základní škole v Odrách působí již čtyři speciální asistenti.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Každý člověk je jiný. To platí i na základních a středních školách, kdy žáci začínají zjišťovat své silné a slabé stránky. Aby mohli učitelé přistupovat k žákům individuálně, však nemají dostatek času. V oderské škole mají asistenty čtyři. Ti se zaměřují na rozvíjení schopností u nadaných, ale i u takzaných nepřizpůsobivých žáků. Nyní škola požádala město, o zařazení finančního příspěvku do rozpočtu na rok 2009, který by pomohl financovat mzdové náklady asistenta pedagoga.

Oderští radní doporučili zastupitelstvu schválit příspěvek ve výši 150 tisíc korun a zařadit jej tak do rozpočtu na příští rok. Schválení této položky však záviselo na zastupitelstvu, které zasedalo 15. prosince. „Základní škola Komenského se obrátila na město se žádostí, o navýšení svého rozpočtu na příští rok. V současné době jsou zde čtyři asistenti, z nichž jeden byl placený původně z nějaké grantu. Nyní hradí mzdové náklady škola a žádá proto město, aby bylo další financování z rozpočtu města. Jedná se o asistenta, který by se věnoval problematice méně přizpůsobivých dětí,“ uvedl zastupitele do problematiky Petr Šustek, vedoucí odboru kultury a školství.

Ředitel komenské školy Josef Hladný se zastupitelstva účastnil a také vstupoval do jednání o finančním příspěvku. Zejména připomenul zastupitelům poslání asistentů. „Prosím vás, tady nejde jen o ty nepřizpůsobivé děti, ale i o děti, které jsou nadané. Pak se totiž ten učitel může věnovat i jim. Tam není určeno, které té skupině se bude věnovat. Pokud máte ve třídě 25 dětí a tři čtyři děti, kterým se musíte věnovat, tak nemáte dostatek času,“ upozornil zastupitele Hladný. „Jedná se o žáky prvního stupně. Máme pokryto šedesát hodin, kdy asistent pracuje s dětmi individuálně, potom jsou do tří hodiny odpolední doučování a vypracování domácích úkolů. Já si myslím, že pokud se tady máme bavit o nějakém komunitním plánování, tak tři roky jsme na to brali peníze z dotací, teď žádáme město o příspěvek sto padesáti tisíc, což je jedno procento celkových nákladů a diskutovat o tom, mi přijde pod naši úroveň,“ uzavřel Hladný. Zastupitelé se shodli na tom, že tyto mzdové náklady na asistenta začlení do rozpočtu na příští rok. Často diskutovaným názorem se však stal ten, jestli takové náklady by vůbec mělo hradit město, a ne kraj. „Tady je otázka, jestli to není zodpovědnost státu. Je pak jen otázkou, kdy bude město platit jiné věci, například školníky nebo kuchařku,“ dodal starosta Pavel Matůšů.

Asistenti působící na oderské základní škole mají za sebou ze tří čtvrtin středoškolské vzdělání s maturitou. Čtvrtý asistent má vysokoškolské vzdělání. „Asistent pedagoga pomáhá jak s těmi problémovými, například z ekonomicky i sociálně slabého prostředí, tak s těmi nadanými žáky. Sedí u nich v hodinách, kontrolují jejich práci, pomáhá jim radou a tak dále. Nově se zaměřujeme na ty nadané, kteří mají třeba individuální pracovní plán. Jsme rádi za to, co nám město připlatí,“ uvedl pro Deník ředitel Hladný.

Autor: Věra Růčková

20.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajské vojenské velitelství Ostrava v úterý pořádalo mediální den s ukázkami likvidací nepřítele při přepadeních, léčkách, ale i dalších akcích „militantních skupin“ vyslaných k destabilizaci bezpečnostní situace v zemi.
37

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

Ivo Vondrák jako host on-line rozhovoru v ostravské redakci Deníku.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Celkem 160 praktických lékařů pro dospělé ordinuje v okrese Ostrava. Pokud se ke svému praktikovi vydáte zítra (ve středu 18. října), budete mít smůlu. Bude mít zavřeno. Praktičtí lékaři totiž budou stávkovat.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Druholigoví hokejisté Kopřivnice padli ve Valašském Meziříčí v prodloužení a už ve středu v 18 hodin hostí rozjetý Nový Jičín.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení