VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zámku v Bílovci odkryli starou dlažbu

Kamenná dlažba stará více než dvě stovky let v areálu bíloveckého zámku je v současné době předmětem zájmu archeologů a památkářů.

15.7.2015
SDÍLEJ:

Aby se objevila kamenná dlažba v celé své kráse, chce to hodně trpělivé a mravenčí práce.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Již několik dnů pracuje na nádvoří zámku v Bílovci několik mužů s kovovými škrabkami, hrabičkami a metličkami. Těmito nástroji, prakticky centimetr po centimetru, čistí spáry mezi kameny, které tvoří starobylou dlažbu. „Není to nějak fyzicky náročné, ale bolí z toho kolena, záda a zadek," řekl Lukáš Graca, jenž tuto práci dělá poprvé. „Předtím jsem kopal v Jaktaři na hřbitově, kde se odkrývaly staré hroby," poznamenal Lukáš Graca.

Okrytí kamenné dlažby provádí Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Ostrava.

„Tady byly donedávna betonové panely. Podle sond, které se tady dělaly někdy v devadesátých letech, se ale předpokládalo, že tady historická dlažba bude, ale mysleli jsme, že toho bude daleko méně," řekl s evidentním uspokojením z velkého nálezu kastelán bíloveckého zámku Eduard Valeš. Zároveň ukazal na místa, kde je takzvaná šetová dlažba, jež se vyznačuje tím, že se ploché kameny skládají vedle sebe na hranu, viditelně narušená.

„Většinou to bylo proto, že se tudy vedlo nějaké potrubí," vysvětloval a dodal, že dvě místa připomínající kruh u jednoho křídla zámku jsou pozůstatkem zasazených stromů, které jsou podle něj vidět na dobových fotografiích.

Vjezd do šlechtického sídla

Odkrytím panelů a navršené zeminy se v celé své kráse objevily rovněž pískovcové nákolníky, které se dávaly do vjezdu, aby kočár neodřel při jeho průjezdu stěnu. Jsou v místě, kudy se na bíloveckém zámku vjíždělo do šlechtického sídla.

„Předtím byl vidět jen kousek, zbytek byl v betonu," uvedl Jakub Vrána, archeolog z archeologického centra Olomouc, který dohlíží na archeologické práce při odkrývání historické dlažby. „Je zajímavé, že se to zachovalo v takovém souvislém úseku. Předpokládáme, že vznikla kolem osmnáctého století. Na té dlažbě se našlo mnoho starých kování, kličky z oken, hřebíky a další věci. Zřejmě když ten zámek opravovali poté, co vyhořel na konci války, tak se to naházelo na nádvoří a moc se s tím nedělalo," přemýšel nahlas Jakub Vrána a doplnil, že se v návozu nad dlažbou našly také kousky kachlí z krbových kamen. „Vrstvy bychom chtěli odstranit sami, jednak kvůli dlažbě a také, kdyby tam byly nějaké nálezy, že by se nám je podařilo zachránit," pokračoval Jakub Vrána.

Podle něj by historická dlažba určitě mohla být zajímavá pro návštěvníky zámku. „Pokud jím nebude dáma na vysokých podpatcích," podotkl Jakub Vrána. „V každém případě se bude muset udělat projekt na dodláždění, protože s tím, že se tady najde dlažba v tak velkém rozsahu, se určitě nepočítalo," uzavřel Jakub Vrána.

Autor: Ivan Pavelek

15.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT