Hana Kovářová bydlí v domě s pečovatelskou službou nedaleko lokality Skalky v Novém Jičíně. Jako už několikrát, domluvila se se sousedkou a společně před pár dny vyrazily do knihovny. Po cestě zpátky na chvilku poseděly na lavičce v parku ve Smetanových sadech a pak došly domů.

„Na chvilku jsem si lehla, protože jsem týden předtím byla na operaci chlopně a byla jsem trochu unavená," vzpomínala Hana Kovářová. Najednou ji z odpočinku vyrušilo zazvonění u bytových dveří. Otevřela a na chodbě stál podle ní mladší muž s mobilním telefonem v ruce. „Napřed mě napadlo, že to je nějaký podomní prodejce a že se nějak dostal do domu. Pak se zeptal, jestli jsem náhodou neztratila mobil. Šla jsem se podívat do tašky a tam nebyl. Tak jsem mu řekla, že to je asi můj, a on se hned omlouval, že si dovolil zavolat na nějaká první čísla a ozvala se mu paní, která řekla, že mě zná, a navigovala ho až ke mně. Ještě dodal, že když už byl v parku, kde mobil našel, tak že s ním ke mně rovnou zaběhne," líčila Hana Kovářová neobvyklý zážitek.

Mobilní telefon patrně ztratila, když se sousedkou seděly na lavičce.

„Mám plátěnou tašku a v ní je nahoře všitá kapsička, kam ten mobil dávám. Asi když jsem tu tašku s knížkami položila na lavičku, tak se okraj tašky přehnul a mobil vyklouzl do trávy," vysvětlovala ztrátu mobilního telefonu Hana Kovářová. To, že jej nemá, vůbec netušila. „Pokud mi někdo nevolá, tak často ani nevím, kde ho mám," poznamenala důchodkyně.

Když zjistila důvod nečekané návštěvy, nebyla prý zpočátku schopna slova. „Byla jsem tak rozhozená, že jsem nevěděla, jestli mu mám skočit kolem krku, nebo co mám dělat. Pro mě by bylo hrozné shánět znovu všechny kontakty. Byla jsem z toho paf. Nabízela jsem mu štamprli, ale odmítl, že prý je abstinent. Nabízela jsem mu peníze, řekl, že si nic nevezme," pokračovala Hana Kovářová.

Muž odešel, ale ženě to stále nedalo, a tak mu druhý den zavolala. „Znovu jsem mu poděkovala a zeptala jsem se ho, jestli bych tedy aspoň mohla jeho jméno zveřejnit. Říkal, že klidně. Jmenuje se Richard Purkar. Jsem mu moc vděčná," uzavřela Hana Kovářová.