VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabídka plynařů překvapila

Fulnek - Není mnoho pozitivních zpráv v poslední době. Ta, kterou dostali na svém posledním zasedání zastupitelé Fulneku, jim ale, obrazně řečeno, vyrazila dech.

29.3.2010
SDÍLEJ:

Plynovod. Ilustrační foto.Foto: REUTERS

Když starosta Fulneku Jiří Dener pozval k řečnickému pultíku Tomáše Malíka, zástupce společnosti RWE SMP net, asi nikdo ze zastupitelů netušil, jaký posel dobrých zpráv se vyklube z tohoto hosta.

Malík zastupitelům předestřel, že přišel kvůli možnému odkoupení 22 kilometrů plynovodu. „Už jsme vedli nějaká jednání, abychom si upřesnili rozsah plynárenských sítí, které město vlastní, a dohodli nějaké další okolnosti, i proto, abychom mohli spočítat cenu a učinit vám nějakou nabídku, která, myslím si, bude pro město velice zajímavá,“ naznačil tajemně Malík.

Poté přítomným vysvětlil, že město sice je vlastníkem plynárenského zařízení, ale ze zákona jej nemůže provozovat. „Není to dům, který by mohl na ceně získat. Je to spíše automobil, který časem ztrácí. To zařízení stárne, navíc nerovnoměrně. Někde jsou ty poruchy mnohem častější než jinde. A my nemůžeme investovat do cizího majetku a vy zase nemůžete dát do rozpočtu větší částku k opravě tohoto zařízení. To je základní důvod, proč vám nabízíme odkoupení,“ vysvětlil jednoduchou filozofii Malík.

Poté se na chvíli vrátil do minulosti a připomněl, že odkupy plynárenských zařízení bývaly často předmětem ostrých diskuzí. „To skončilo minulý rok, kdy se zástupci měst a obcí obrátili na energetický regulační úřad s tím, aby se stanovila jednoznačná metodika, jak k této věci přistupovat. Doby, kdy se tato zařízení odkupovala za maximálně dvacet až třicet procent pořizovací hodnoty, už jsou pryč. Loni vyšla vyhláška, která stanoví způsob výpočtu ceny. Tu vypočítá určitý program, do nějž se zadá řada údajů. Neposuzuje se samotná cena zařízení a přípojek, ale také odběry, které stanovují měrné zatížení sítě.

Milion za kilometr

Zástupce plynárenské distribuční společnosti upřesnil, že mají zájem o 22 kilometrů plynovodu a 2,8 kilometru přípojek, jichž je 268. Poté již konečně přestal zastupitele napínat a vyřkl nabízenou cenu. V tu chvíli by v zasedacím sále bylo možno slyšet spadnout špendlík. Nabízená suma totiž zněla 22 milionů 802 tisíc korun. „Není to pro nás malá položka, ale vedení rozhodlo, že tuto cenu nabídneme. Myslím si, že to je mimořádná nabídka,“ poznamenal Malík.

Zastupitel Bohumír Kusý se pro formu ještě zeptal, jaká je výše nájmu, kterou dostává ročně město za užívání zmíněného plynárenského zařízení. Když uslyšel, že jednu korunu, ustal v dotazech.

„Pokud se zastupitelstvo rozhodne, podnikneme všechny kroky k přípravě kupní smlouvy,“ uvedl Malík.

Zastupce plynárenské společnosti dodal, že v případě souhlasu může být smlouva o prodeji zmíněného zařízení nachystaná tak, aby na příštím zasedání zastupitellé mohli odsouhlasit její uzavření. Starosta Dener ještě za tímto jednáním udělal poněkud veselou tečku, když řekl, že děkuje za nabídku, která je velkolepá, neboť město počítalo s polovinou. V tu chvíli se začalo ozývat, že takové věci nemůže říkat. „Toto tady vůbec nezaznělo,“ vyslovil za všechny přítomné Kusý.

Autor: Ivan Pavelek

29.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT