Nový Jičín, Frenštát pod Radhoštěm, Příbor a Odry, to jsou města, jejichž vedení osobně oslovil Svatomír Recman, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje, s nabídkou převzetí domovů pro starší obyvatele. „Příležitost, která se obcím možností převodu zřizovatelských funkcí otevírá, je jedinečná a neopakovatelná. Péči o své občany navíc ukládá obcím zákon jako povinnost,“ komentoval nabídku Recman. Ve zprávě, kterou kraj zaslal, rovněž stojí, že v případě, že města tento závazek nepřevezmou, kraj bude domovy, které mu zůstanou, obsazovat dle potřeb, které sám uzná za vhodné.

O případném převzetí domova pro seniory jednají již dlouhou dobu v Příboře. Nabídku dostali i nyní, ale jsou stále obezřetní. „Máme k tomu zpracované podklady. Měli jsme schůzku s ředitelem domova,“ uvedl starosta Příbora Milan Strakoš a poznamenal, že po náměstkovi hejtmana ještě chtěli doplňující informace. Jedním z důvodů byly chybějící záruky. „Převzít něco jen tak, a tam se pohybujeme v řádu milionů korun, není tak jednoduché. Bude to na jednání zastupitelstva. Ale domnívám se, že dokud nebudou jasně stanoveny podmínky, jak budou tyto domovy seniorů fungovat, tak se k tomu asi těžko budeme vyjadřovat kladně,“ naznačil Strakoš. Podle něj je nutné, aby ministerstvo jasně definovalo, kolik půjde na klienty peněz a z čeho se budou hradit rozdíly.

V Novém Jičíně mají dvě zařízení pro důchodce a jak uvedl tamní starosta Břetislav Gelnar, vedení města již obě navštívilo a jednalo s jejich řediteli. „Jsou zpracovávány ekonomické podklady, jak si nyní vedou, jaké mají problémy. Budeme se tomu věnovat. Je více otázek. Například jestli to bude jen pro občany města nebo pro širší okruh. Máme na to čas do konce října,“ sdělil Gelnar.

Obdobně v současné době zjišťují vše kolem případného převzetí Domova Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm. Tamní starostka Zdeňka Leščišinová byla v pátek 22. července na krajském úřadě na jednání v této záležitosti.

Otázkou budoucnosti zařízení pro seniory se zabývají také v Odrách. „Mě hlavně překvapuje, že když bylo ve vedení kraje ODS, tak byli levicoví poslanci zásadně proti, a najednou, když jsou ve vedení kraje sociální demokraté a komunisté, tak to chtějí převést. V radě už jsme to projednali, radní se seznámili s ekonomickou situací, ale vyčkáváme. Uděláme vše proto, abychom seznámili zastupitele se situací. Ale vypadá to, že to opravdu převezmeme,“ řekl starosta Oder Pavel Matůšů. Podle něj zřejmě nebude problém s financováním provozu. „Horší to bude s investicemi v budoucnu, kdy ty objekty budou potřebovat nějaké opravy, rekonstrukce. Tam by to totiž zřejmě padalo na vrub zřizovatelů, tedy měst,“ uzavřel Matůšů.