Zřejmě jedna z nejpočetnějších skupin, jaká kdy vyprovodila do přírody mladé orly, se sešla v pondělí dopoledne kousek od vodní nádrže Kacabaja. Do přírody byla v rámci unikátního projektu čerstvě vypuštěna samice Lia a samec Miko, kteří se oba narodili na Slovensku a byli odebráni z hnízd ve stáří několika dnů. „Obě mláďata byla v hnízdech ta mladší a slabší, tudíž by v rámci vrozeného chování starších sourozenců zřejmě nepřežila. Téměř ve stech procentech hnízdění totiž silnější sourozenci to mladší zraní a vytlačí na okraj hnízda, kde následně zahyne,“ vysvětlil Petr Orel, vedoucí projektu.

Obě mláďata byla odchována u orlí samice Diny, která je do projektu zapojena od roku 2006. „Dina je pětatřicetiletá samice, která byla v roce 1977 postřelena na Kroměřížsku a od té doby je v péči Záchranné a rehabilitační stanice v Zázrivé na Slovensku. Dlouhá léta zde plní nenahraditelnou funkci adoptivní matky. Odchov mláďat tak probíhal zcela přirozeně a s minimálním kontaktem s člověkem,“ vysvětlil Orel.
Lia, nejmohutnější samice, která kdy byla v rámci projektu vypuštěna, váží 4,61 kilo. Její kolega Miko, je naopak ze všech dosud vypuštěných samců nejlehčí, váží 2,96 kilogramů. Z voliéry však v pondělí nevylétla jen tato dvě mláďata. Přidala se k nim také orlice Hanka, která byla poprvé vypuštěna před dvěma lety. Záhy poté se však dostala do zajetí a poté trávila čtyři měsíce v rehabilitaci. Podruhé byla vypuštěna v březnu 2008, ovšem přesně rok poté byla nalezena na Slovensku, nedaleko obce Rajec zraněná a popálená elektrickým proudem. „Byla ve výborné kondici, a tak se stal malý zázrak. Včas nasazená intenzivní léčba, a následná rehabilitace, byla úspěšná. Hanka je teď natěšená do přírody a už se těší, jak bude potřetí vypuštěna do volnosti,“ řekl Orel.

Projekt Návrat orla skalního do České republiky byl připravován téměř 10 let a jeho hlavním cílem je po více jak 100 letech založit novou hnízdní populaci orlů skalních v ČR. „Dalším, neméně významným, posláním projektu je také obecné informování veřejnosti o nutnosti ochrany přírody a všeho živého v ní,“ dodal Orel. „Ministerstvo životního prostředí velmi vítá tento projekt. Já pevně věřím, že se díky tomuto projektu orli do naší přírody vrátí,“ konstatoval také náměstek ministra životního prostředí František Pelc. „Přeji nejen projektu, ale především vypouštěným orlům, krásné kroužení nad Beskydami a samozřejmě co nejvíce mláďat,“ dodal na závěr Pelc.

Dvě nová mláďata rozšířila řadu těch, kteří již byli od roku 2006 do volné přírody vypuštěni. Ať to byli před třemi lety Anča, Babka, Cecilka a David, či před dvěma Gabča, Filoména a zmiňovaná Hanka. V loňském roce se pak přidaly ještě samice Isabela a Kika a pánové Charlie a Jakub. Celkem pak projekt předpokládá vypuštění 20 až 25 orlů skalních, přičemž jejich vypouštění by mělo probíhat minimálně do roku 2011. „Orli jsou pohlavně dospělí v pěti až šesti letech. Už v příštím roce však můžeme očekávat první pokusy o zahnízdění,“ doplnil na závěr Orel.