Starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček uvedl, že o stavbě rozhledny začali uvažovat okolo roku 2013. Obec koupila pozemek, vyhlásila architektonickou soutěž a na světě byla kuželovitá věž z projekční kanceláře Tomáše Kudělky. Věž je z oceli, doplněná dřevem a břidlicí. Její vyhlídková plošina je ve výšce 15 metrů, celková výška rozhledny je 27 metrů. Náklady přes 10 milionů korun.

Tomáš Machýček doplnil, že stavba trvala necelý rok a provázelo ji mnoho úskalí, ať už kvůli počasí nebo covidu. „Z rozhledny je možno vidět na Radhošť, Beskydy, Jeseníky, vidíme na sousední rozhledny, například na Veselí, vidíme na Starý Jičín nebo úpatí Lysé hory. Ale jsou to i blízké lesy, pole a vesničky. A jsem rád, že za poslední týdny jsem tady potkal lidi, kteří se tady vracejí, chodí na tu rozhlednu a užívají si to,“ řekl Tomáš Machýček.

Starosta Jeseníku nad Odrou také připomněl, že v Blahutovicích působí spolek Bayerův odkaz, které renovuje bývalý klášter. „Díky spolupráci s německým partnerem vznikla svého druhu jedinečná Františkova cesta. Je to poutní cesta okolo Blahutovic, která měří necelých šest kilometrů a je jediná v České republice, v celé Evropě je jich jednačtyřicet. Možná i díky tomuto projektu se nám ji podaří více přiblížit,“ doplnil Tomáš Machýček.

Krátce promluvili také zástupce polského města Wodzisław Śląski, kde byli zástupci Jeseníku nad Odrou při otevření jejich rozhledny, Patrik Schramm, starosta Budišova nad Budišovkou, kde budou otevírat rozhlednu 30. září, Roman Tománek, hlavní manažer projektu Silesianka – stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška.

Ten mimo jiné uvedl, že věří, že tato rozhledna není zdaleka poslední a že jich bude přibývat. „A věřím, že to nebudou jen rozhledny, ale i další potřebná infrastruktura,“ dodal. Potom užd došlo na slavnostní přestřižení pásky a oficiální otevření rozhledny.