Město Studénka se v minulém roce opět stalo vlastníkem budovy kina Tatra. Tu sice v minulosti prodalo soukromému majiteli, který s ním měl velké plány, ale kvůli neplacení předem stanovených splátek, je osud biografu znovu v rukou města. „Je pravda, že jsme budovu kina před několika lety prodali, ale díky ustanovení o vrácení objektu v případě neplnění povinností kupce, jsme nyní opět jejími majiteli,“ vyjádřil se k vlastnickým právům starosta města Studénka Ladislav Honusek.

Přesto, že kupec měl s objektem velkolepé plány, kino je nyní v dosti špatném stavu. „Dřívější majitel měl v plánu provoz kina částečně zachovat a rozšířit i aktivity podobného kulturního charakteru. Měla zde vzniknout například malá scéna a podobné záležitosti,“ řekl Honusek a pokračoval: „K tomu ale nedošlo a nakonec nám ani nesplatil celou kupní cenu.“ A tak se město rozhodlo nečekat, až budova spadne a vzít její budoucí osud do vlastních rukou. Kvůli špatnému stavu se však zdá, že to nebude vůbec jednoduché.

„Aktuální stav kina je nedobrý. Nejsou zde připojeny inženýrské sítě a budova je v jakémsi zakonzervovaném stavu,“ nastínil nelehkou situaci Honusek s tím, že radní zvažují další postup a případném využití: „Ředitel městského kulturního střediska Vladan Jílek se už na objekt byl podívat a má za úkol navrhnout jeho další využití.“ Radní prý zvažují i to, že pokud se v brzké době neobjeví nějaké rozumné a finančně přijatelné řešení, budou zvažovat další prodej nebo pronájem kina. „V žádném případě totiž nechceme, aby se chátrající budova stala centrem lidí bez přístřeší a jim podobným,“ osvětlil důvody případného prodeje Honusek.

Promítání skončilo před čtyřmi lety

Kino návštěvníky naposledy přivítalo před čtyřmi lety v srpnu.Důvodem k jeho uzavření byl nejen ekonomicky nevýhodný provoz, ale také upadající zájem studéneckých občanů o veřejné promítání. Ten starosta Honusek zdůvodňuje nevýhodným umístěním samotného objektu: „Kino je oproti jiným umístěno velice nevhodně a dalo by se říci, že se nachází v dnes již okrajové části Studénky. V minulosti do této části chodilo spoustu lidí do Vagonky, ale protože ta už také nefunguje, z lokality se tak stala tak trochu odlehlá část. Tím pádem se uzavření tehdejšího kina nesetkalo ani s nějakou vetší negativní odezvou.“

V dnes již bývalém kině Tatra, se poslední promítání uskutečnilo 29. srpna 2006. Na dvou projekcích se sešly hlavně děti a náctiletí. Pamětníků zlaté éry místního biografu přišla jen hrstka. I přesto ale byla návštěvnost o dost větší, než obvykle: „Neříkám, že občas nechodili třeba rodiče s dětmi, ale už opravdu dlouho nepřišlo tolik lidí. A aby návštěvníci stáli před kinem hodinu před začátkem promítání, to už se také dlouho nestalo,“ vzpomínala vedoucí kina Ivetta Vavrošová před čtyřmi lety.

A ačkoliv se tehdy mnozí návštěvníci těšili na novou, menší a modernější kinokavárnu, která měla být někde v centru, do této chvíle Studénka vlastní kino nemá a v nejbližší době asi ani mít nebude: „O nové kinokavárně jsem sice už několikrát mluvili, ale o její stavbě nebo zřízení v brzké budoucnosti zatím neuvažujeme,“ řekl na závěr Honusek.