Mnoho lidí zamířilo v sobotu 20. srpna do Mysliveckého areálu v Tiché, řada z nich proto, aby podpořila činnost místního zařízení pro osoby se zdravotním postižením.

Myslivecký areál v Tiché ožil již v jedenáct hodin dopoledne. Ve stáncích bylo možno zakoupit různé výrobky ze zmíněného domova a hlavně trička s logem Nadační den 2011. Lidé chodili především kvůli tomu, aby se pobavili, a přitom vlastně prospěli dobré věci. „Program a organizaci připravujeme asi dva měsíce,“ zmínil se Martin Fojtík, jehož pražský zaměstnavatel byl hlavním sponzorem akce. Organizátorům se ale podařilo sehnat i řadu regionálních sponzorů, čímž si mohli dovolit nasadit mírné ceny – guláš za padesát korun, pivo za deset a podobně.

„Nachystali jsme soutěže pro děti, je tu skákací hrad. Druhým rokem spolupracujeme s Policií České republiky, která nám vydatně pomáhá. Představí tady auto, motorku a čtyřkolku. Zástupci Dinoparku Ostrava přivezli dvoumetrového dinosaura.,“ zmínil se k programu jen krátce Ladislav Majkus. V areálu bylo možno také zhlédnout například ukázky zdobení nehtů, menší návštěvníci využili možnosti nechat si pomalovat obličej. Kdo chtěl, mohl si zastřílet na pohyblivý terč, který dodali myslivci, jež sponzorsky zajistili i guláš. Děti se také mohly povozit na poníkovi nebo se podívat do „dakarských“ tater Tomáše Tomečka. Velkým tahákem byl hokejista Floridy Panters Tomáš Fleischmann a jeho autogramiáda, večer čekal všechny přítomné koncert kapely Pearlštejn.

Kromě prodeje zmíněného guláše, občerstvení a věcí na stánku měla přinést zisk také tombola. „Vstupné jsme nedávali. Kamarád, který má nadaci Srdce na dlani, říkal, že vstupné lidi odradí. Peníze, které tady návštěvníci utratí, půjdou na Domov. Zároveň jsme to chtěli jako pobavení pro celou obec,“ doplnil Majkus.

Na akci se objevila většina těch, jež Domov Tichá navštěvují. Mezi nimi byl i třiatřicetiletý Honza Ščudlík z Kopřivnice. Podle maminky Věry trpí mentálním postižením spojeným s atypickým autismem. „Navíc má i zrakové postižení. V zařízení je pět let. Je tady na týdenním pobytu. V pondělí ho přivezeme, v pátek ho vezeme domů,“ sdělila Věra Ščudlíková.

Prodej triček a dalších věcí zajišťovaly samotné pracovnice Domova Tichá. Nechyběla ani vedoucí střediska Lenka Klepáčová. „Domov Tichá, který patří pod Slezskou diakonii, poskytuje dvě sociální služby. Jednak celoroční pobyt pro osoby se zdravotním postižením a pak denní stacionář pro klienty, kteří docházejí od pondělí do pátku. Pro celoroční pobyt je kapacita jedenáct a šest je pro celotýdenní ,“ přiblížila činnost domova Lenka Klepáčová.

Ta organizátory akce chválila. „Nejen, že nám to pomůže finančně. Jde také o to, aby obyvatelé této obce i okolí věděli, že jsou tady lidé, kteří jsou v podstatě jejich spoluobčany, a že se dá takto jednoduše pomoci druhému. My je můžeme obohatit nějakým způsobem a oni nás podpoří tím, že přijdou,“ řekla Klepáčová.