Nejvyšší vrchol Himalájí se opět po roce přesouvá do Beskyd. V Kopřivnici se totiž o tomto víkendu uskuteční extrémní výstup na Mount Everest. Během dvoudenní akce se její účastníci budou pokoušet zdolat převýšení 8 848 metrů, a to opakovanými výstupy po sjezdovce na Červeném kameni.

„Na kopřivnický Everest se poprvé stoupalo již v roce 1992, kdy s nápadem na uspořádání akce přišel místní lyžařský oddíl. Výstup si brzy získal velkou oblibu nejen pro možnost sáhnout si na dno fyzických sil, ale zejména pro svou neopakovatelnou atmosféru," přiblížila historii akce Lucie Macháčková, tisková mluvčí Kopřivnice.

Obnovená tradice

I z tohoto důvodu se místní dům dětí a mládeže rozhodl, že v roce 2011 na tradici výstupů naváže a bude v ní pokračovat. Po osmileté pauze se tedy netradiční akce do města vrátila.

„Červený kámen je jednou z kopřivnických dominant a naší snahou je přitáhnout na jeho vrchol co největší počet lidí. Při loňském ročníku přišlo několik Kopřivničanů, kteří se z Červeného kamene podívali na své město úplně poprvé," prozradila hlavní pořadatelka výstupu, Jana Hanzelková.

Stejně jako v předchozích ročnících se mohou zájemci registrovat v několika kategoriích. Stoupat mohou jako sólolezci, duolezci nebo družstva, jež mohou být u dospělých maximálně šestičlenná, u dětí desetičlenná. „Na sjezdovce, měřící 821 metrů, našlapou úspěšní sólolezci zhruba 55 kilometrů a na vrchol vyjdou celkem devětatřicetkrát. Noční výstupy budou z bezpečnostních důvodů o čtvrtinu zkráceny," uvedla dále Lucie Macháčková.

Ve dne, v noci

Organizátoři mají pro odvážné horolezce připraveny ceny v hodnotě deset tisíc korun a odměnu slibují každému, bez ohledu na počet výstupů. Pro aktivní účastníky i fandící diváky bude navíc připraven bohatý doprovodný program. Příchozí se mohou těšit na soutěž o zdatného šerpu, lanové aktivity, discgolf i grilování, a chybět nebude ani hudba k tanci i poslechu.

Výstup na Mount Everest bude zahájen v sobotu 3. října v 10 hodin u lyžařské chaty pod Červeným kamenem, prezentace účastníků však začne již o dvě hodiny dříve. „Předpokládaný konec akce je naplánován na 15. hodinu následujícího dne," dodala Eva Müllerová z kopřivnického domu dětí a mládeže.