VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadšenci tavili pod Trúbou ve Štramberku měď a bronz

Štramberk - Tisíce let nazpátek se vrátili nadšenci z kopřivnického občanského sdružení Hájenka a jejich příznivci. Pokusili se tavit měď a bronz v hliněné peci.

12.11.2012
SDÍLEJ:

Tavení mědi a bronzu jako za starých časů si vyzkoušelo v sobotu pod Trúbou ve Štramberku několik nadšenců.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Ten, kdo se v sobotu 10. listopadu vydal na procházku na hrad Trúba ve Štramberku, měl nejen možnost pěkného výhledu do krajiny, ale také zpestření v podobě pokusu o návrat do historie. Na dolním nádvoří totiž mohl zahlédnout několik osob u malé hliněné výhně, do níž vydatně foukali vzduch dvojitým měchem. „

Je to druhá z experimentálních dílen na staré technologie. Děláme to v rámci přípravy Geoparku Podbeskydí. První workshop byl na jaře, dělalo se na něm štípání kamenných nástrojů, teď se pokoušíme v tavící výhni roztavit bronz a měď," uvedl Dalibor Kvita, předseda kopřivnického občanského sdružení Hájenka. První dílna byla podle něj uzavřenější. „Potřebovali jsme na to štípání kamene klid. Tuto druhou dílnu děláme na přístupnějším místě, aby to mohla eventuálně vidět i veřejnost," poznamenal Dalibor Kvita.

Experimentátoři v pátek postavili hliněnou výheň, kterou odpoledne vysušili a večer zkusili natavit první dávku kovu. „Nepovedlo se to, protože nám měch jel jen na jednu půlku a bylo to málo naládované. A taky ta pec asi nebyla moc vyschlá, takže se nám nepodařilo dosáhnout té správné teploty. Jenom se nám spekl kov na dně toho tyglíku (nádobky na tavení kovu pozn. red.)," popsal první pokusy Dalibor Kvita.

V sobotu už to ale šlo lépe. Bylo vidět, že uvnitř výhně jsou tyglíky, v nichž je do ruda rozpálená hmota. „První slitek se podařil, akorát to ještě nebylo ono, netrefili jsme se přesně do formy," říkal, jako by omluvně, Dalibor Kvita a ukázal výsledek prvního úspěšného pokusu, než se pustil do kontroly tyglíků ve výhni. Ty byly z keramické hlíny a podle Dalibora Kvity vydržely tak tři pokusy, než začaly praskat.

V „tavící peci" experimentátoři topili dřevěným uhlím. „Kdyby bylo dělané v milíři, klasicky, tou starou technologií, bylo by kvalitnější než to průmyslové, které máme," poznamenal Dalibor Kvita s tím, že aby roztavili měď, potřebovali dosáhnout teploty 1083 stupňů, na bronz stačilo okolo 960 stupňů Celsia. „Překvapilo mě, že se nám podařilo dosáhnout i teploty, která natavila i tu měď," doplnil Dalibor Kvita, jenž si k pokusu přizval i své známé archeology.

Sobotní pokus se povedl, ale s tavením Dalibor Kvita a jeho známí neskončili. Příští rok se chtějí pokusit o tavbu železa z místních železných rud a o pálení vápna. „U toho železa je velmi velká šance, že neuspějeme," pousmál se Dalibor Kvita. „Po republice se pokoušeli o tavbu železa na více místech, a většinou neúspěšně. To tavba mědi je poměrně snadná," uzavřel předseda sdružení Hájenka.

Autor: Ivan Pavelek

12.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení