Robert a Lukáš Bukovjanové svým výkonem dosáhli, ba přímo překonali výšku nejvyšší hory světa, která měří 8849 metrů. Za extrémním výkonem není jen nadšení pro sport, ale hlavně snaha pomoci. Otec se synem vybrali prostřednictvím svého „šíleného“ podniku peníze pro handicapovanou Gretku z Kopřivnice.

Podobným výstupům se říká everesting. Pro šestadvacetiletého Lukáše a padesátníka Roberta to znamenalo celkem dvaadvacetkát vystoupat nahoru a dolů na nejvyšší bod Veřovické vrchoviny, jenž se nachází 918 metrů nad mořem. Prý jim docela přálo počasí, jen kdyby na Velkém Javorníku tak nefoukalo.

„Při necelých sto deseti kilometrech chůze jsme nakonec nastoupali více než devět tisíc metrů. Ukázaly to chytré hodinky,“ usmíval se Lukáš Bukovjan. Robert se synem držel krok, dokud ho v sedmém kole nestihla krize. „Museli jsme se rozdělit. Já jsem pak ještě do devátého kola nahoru šel a dolů sbíhal, ale potom jsem začal pomalu i sestupovat,“ popisoval Lukáš.

Ani on se ale nevyhnul problémům, které účastníky ultrazávodů potkávají. Tělo odmítalo přijímat jídlo a žaludek měl jako na vodě. „Jediné, co jsem dokázal sníst, byla nějaká buchta, myslím, že rebarborová,“ líčil pocity před dokončením.

Lukáš absolvoval everesting v čase 27 hodin a 47 minut, Robert byl o necelé dvě hodiny pomalejší. Otec a syn Bukovjanové ovšem nešli na čas, ale především s cílem pomoci.

„Fantastické! Všechno se vyvedlo, účast byla nádherná a já jsem na kluky pyšná, že to zvládli a došli ve zdraví. Splnili si svůj sen a nám pomohli,“ radovala se Gabriela Porubová, maminka čtyřleté holčičky Gretky, která trpí těžkou formou dětské mozkové obrny.

Výzva otce a syna Bukovjanových vynesla pro dívenku už asi 150 tisíc korun, dárci plnili pokladničky jak ve Veřovicích, kde byl start, tak nahoře na Velkém Javorníku. A přispět se dá pořád - na transparentní účet s číslem 2402188391/2010.

„Fandit nám přišli také kopřivničtí mládežničtí házenkáři a díky Honzovi Kuchařovi i hokejisté. Support v altánu dole zařídili manželé Vlasta a Ivo Nedomovi,“ poděkovali Bukovjanovi.