Mokré fleky na stropech i zdech, rozlézající se plíseň, i tak prý vypadají některé byty v domě na ulici U Tatry. „Nejdou zavírat okna, balkony. Ženské mají strach čistit okna, že jim to vypadne z pantů. Pane starosto, kdyby vám kapala za topení v zimě voda a měl byste celou zeď mokrou až k podlaze, a začínala tam plíseň, nevím, co byste tomu řekl. Mám plíseň v ložnici i obýváku. A to je byt první kategorie,“ popisoval jeden ze signatářů petice situaci v domě.

Za pravdu mu dal i ředitel Správy majetku města Příbora Vladimír Bajnar. „Obešel jsem všech osmadevadesát bytů v tomto a dalších domech bloku a zjistil jsem, že nájemníci mají pravdu. Okna jsou stará dvaatřicet let a naposledy byla natřená před osmi let. Jsou zdeformovaná, nejdou zavřít,“ sdělil Bajnar a dodal, že když správa před třemi lety uvažovala o dalším nátěru, rozhodla se jinak. „Rozhodli jsme, že už okna nebudeme natírat ale rovnou vyměňovat. Postupně, jeden dům po druhém. Předpokládali jsme, že peníze získané z prodeje bytového půjdou zpět na opravu bytového fondu,“ podotknul Bajnar.

Do diskuze se rovněž přihlásil občan Maléř, který v jednom z domů v ulici U Tatry bydlí pětatřicet let. „Neinvestovalo se tam skoro nic. Občas se vyměnila guma na schodišti a měnily se vstupní dveře,“ přiblížil realitu Maléř a upozornil, že v domě číslo 1486 praskají nosné zdi. „Ten dům byl už v době výstavby pozastaven a dělala se tam injektáž. Byly tam kdysi bažiny. Ten dům sedá. Kdy tam někdo dělal nějaký statický posudek?“ tázal se Maléř.

Zastupitelé nejprve reagovali na petici tím, že hlasovali o částce šestnácti milionů korun na rekonstrukci domů číslo 1483, 1484 a 1485, která by zahrnovala kromě výměny oken i opravy balkonů. Toto ale hlasováním neprošlo.

Starosta Příbora Milan Strakoš navíc upozornil, že problémy jsou i v dalších domech v ulici U Tatry a také v domech na ulici J. V. Choráze. „Měli bychom řešit všechny a ne jen jediný. Potom totiž může přijít další petice,“ řekl starosta s tím, že chápe, že je třeba hledat finance, ty ale nelze hledat jen v prostředcích měs­ta.

Situací se naposledy zabývali příborští radní, více konečnému řešení napoví analýza a alternativy. O případném řešení zřejmě rozhodnou příborští zastupitelé.