Sedmnáctiletý student Václav Lankaš z Bílovce je spíše výjimkou, která potvrzuje pravidlo. On bude mít všechny dárky nakoupené v době, kdy většina lidí ještě ani nezačala. „Tak od začátku listopadu jsem začal dárky nakupovat, protože to nerad nechávám na poslední chvíli. Mám už je téměř všechny,“ přiznal mladý student.

O tom, že lidí jako Václav příliš není, svědčí zatím nepřelidněné obchody. „Lidé nakupovat na svátky už začali, ale málo. Začne to tak kolem desátého prosince,“ zhodnotila současnou situaci prodavačka elektra z Bílovce. Podle jejích zkušeností z minulých let, je každoročně největší zájem o bílé zboží, jako jsou konvice, toustovače nebo sendvičovače. Stejné zkušenosti má i Lumír Šrom z prodejny elektrospotřebičů z Bílovce, podle kterého se nejvíce zboží prodá v první polovině prosince a zájem je také o televize. Do třetice stejný trend potvrdil i Adam Weber z kopřivnické prodejný sportovního zboží: „Během příštího týdne očekáváme, že to začne,“ řekl Weber.

Většina lidí vyrazí do center měst také se zahájením vánočních jarmarků. Ty startují s příchodem adventního času, ovšem již nyní probíhá v některých městech vánoční zbrojení. Od začátku tohoto týdne vyrůstají například na novojičínském Masarykově náměstí dřevěné prodejní stánky.

Některé obchody však zažívají zvýšený ruch již v těchto dnech. Pan Zahradník z prodejny dětských dekorací ve Frenštátě pod Radhoštěm registruje od pondělí větší počet zákazníků. „Zájem je o lampičky, samozřejmě dětské dekorace a druhým rokem máme licenci na prodej věcí s motivem Pata a Mata, jako jsou trička nebo pyžama a ty jdou úplně nejvíce,“ sdělil Zahradník.

Do svátků vánočních schází ještě dvaačtyřicet dnů, což je pro většinu lidí dost času k nakoupení dárků. Avšak lidé, kteří smýšlejí stejně jako mladý Václav, jsou ušetřeni předvánočnímu shonu, a místo tlačenic v obchodech si mohou třeba v klidu vychutnat horký voňavý punč na každoročních jarmarcích.