Zájem o stavební povolení na výstavbu rodinných domů roste například v Novém Jičíně. „Zájem ze strany lidí je poměrně velký, nicméně se jedná i o pozemky. Ty jsou někdy ve vlastnictví soukromých osob, takže ta jednání jsou o to složitější,“ uvedla Danuše Křibíková z oddělení stavebního úřadu novojičínské radnice. Zájem o bydlení na Novojičínsku není jen z řad místních obyvatel. „O lokality v okolí Nového Jičína mají zájem lidé i z jiných měst, například Rožnova pod Radhoštěm. O bydlení v Hostašovicích se zajímají i lidé z Valašského Meziříčí. Migrace bydlení mezi městy se stává běžnou součástí života,“ doplnila Křibíková.

Také příborský stavební úřad zaznamenal zvýšení výstavby rodinných domků zvláště v posledních dvou letech. „Nedá se hovořit o nějakém boomu, ale o mírném nárůstu individuální výstavby ano,“ přiznal Pavel Hanzelka, vedoucí stavebního úřadu v Příboře. Podle něj lidé staví domky převážně v okrajových částech města nebo místních částech Příbora. „V centru se ani stavět nedá. Evidujeme ale žádosti o výstavbu, případně rekonstrukce domů na Hájově a Prchalově,“ poukázal s tím, že z pohledu úřadu nelze říct, zda zájem lidí o stavbu klesá, či stoupá s výškou úroků hypotečních úvěrů. Minimálně stejný zájem o rodinnou výstavbu přetrvává již několik let v Odrách. „Zájem lidí je pořád velký, spíše je problém s připravenými parcelami,“ uvedl Ladislav Fegler ze stavebního úřadu v Odrách. Podle něj se ani zdražování hypoték či jiných druhů půjček nijak neprojevilo. „Lidi chtějí bydlet ve svém. Snad jediné, v čem lze pozorvat změnu, jsou typy domů. Staví se z levnějších materiálů bez podsklepení a podkroví a podobně. Ale určitě se nestaví méně,“ dodal.

Také stavební úřad ve Frenštátě pod Radhoštěm zaznamenává v posledních letech velký zájem o rodinnou výstavbu. „Záleží na období, ale pořád se staví,“ podotkl zástupce vedoucí stavebního odboru ve Frenštátě Jiří Studený a dodal, že zhruba před pěti lety výstavba mírně stagnovala. Podle něj je například velký zájem o výstavbu rodinných domků v přilehlém Lichnově.