VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Násilí mívá mnoho podob

Novojičínsko - V současné době je v galerii střediska Europe Direct Nový Jičín otevřena výstava Řekněte NE násilí na ženách. Toto téma však není jen výplodem umělců, ale reálným problémem, který se týká také Novojičínska.

9.7.2012
SDÍLEJ:

V současné době je v galerii střediska Europe Direct Nový Jičín otevřena výstava Řekněte NE násilí na ženách. Toto téma však není jen výplodem umělců, ale reálným problémem, který se týká také Novojičínska.Foto: Archiv

Soutěž v podobě tiskových inzerátů Řekněte NE násilí na ženách vyhlásila Organizace spojených národů v Evropě. Inzeráty poukazují na zjevnou i skrytou stránku tohoto fenoménu a snaží se vybudit pozorovatele k jeho odstranění. Jak to ale vypadá konkrétně na Novojičínsku?

Jednou z organizací, které jsou schopny zaznamenat důsledky domácího násilí, je Charitní dům blahoslavené Matky Terezy v Novém Jičíně. „Můžeme říct, že po dluhové problematice, která je nejčastější příčinou ztráty bydlení, jsou konflikty ve vztazích, jež mají jasné znaky psychického či fyzického násilí, druhým nejčastějším problémem, s kterým ženy do našeho zařízení přicházejí," potvrdila Jolana Orlíková z charitního, azylového domu. Ženy se tímto způsobem snaží chránit před útoky partnera nejen sebe, ale hlavně své děti, se kterými do zařízení přicházejí.

V charitním domě je kromě vytouženého útočiště čeká také odborná pomoc. „Žena dostává z řad pracovníků svého patrona, který ji doprovází nelehkým obdobím vyrovnávání se s předchozím stresem. Odborná práce sociální pracovnice pak pomáhá nakontaktovat klientku k profesionálním zásahům psychologů, psychiatrů, pracovnic sociálních odborů, kriminální policie a jiných," dodala Jolana Orlíková. Důležitým faktorem je také to, že člověk, před nímž žena utíká, nemá možnost přístupu do zařízení bez souhlasu klientky.

Bohužel až sedmdesát procent žen si nakonec najde jiného partnera, se kterým však má obdobný problém, nebo se vrátí k tomu, od kterého dříve utekly. „Muži se totiž velmi často snaží ženu přesvědčovat, aby se vrátila domů, že už se nic podobného opakovat nebude, a předchozího jednání rádoby velmi litují. Pokud žena uvěří planým slibům a vrátí se zpět, je otázkou krátkého času, než se začne situace opakovat, a často se i stupňuje intenzita násilí," uzavřela sociální pracovnice.

Problém domácího násilí lze vysledovat také v policejních zásazích. Nedávno policisté řešili stupňující se výhrůžky ublížením na zdraví a fyzické napadání jednatřicetileté ženy ve Velkých Albrechticích.

Muž svou družku urážel, fyzicky jí ubližoval a nakonec si vzal nůž a vyhrožoval jí zabitím. Až v tuto chvíli se odvážila vše nahlásit policii, jež agresora vykázala z domu.

Výstava ve středisku tak má nejen ukázat odvrácenou stranu partnerského soužití, ale rovněž oslovit ohrožené ženy, aby se nebály a svůj problém řešily. Řekněte NE násilí na ženách je v minigalerii k vidění až do konce tohoto měsíce.

Autor: Věra Růčková

9.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
83

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš po jasném vítězství ve volbách.
AKTUALIZOVÁNO
66

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení