STAV PO ROCE

Před rokem měli obyvatelé možnost, poprvé se projít po nově zřízené naučné stezce Člověče, zastav se…, kterou inicializovalo občanské sdružení Comenius Fulnek. Na trase dlouhé 2,5 kilometru bylo umístěno třináct informačních tabulí, jež nesou informace nejen o městě a jeho památkách, ale také o zajímavých osobnostech. Na výstavbě stezky se loni podíleli dobrovolníci z Evropy a Asie. Peníze získalo sdružení od Nadace OKD a města.

A jak vypadá tato stezka po roce?

Tak, jak ji otevřeli, jako nová. „Lidé se k ní chovají slušně, dokonce i mládež. Není vůbec poškozená,“ informovala za občanské sdružení Comeinus Fulnek Pavlína Vráblová. Stezka byla rovněž zařazena do programu Nadace OKD Po stopách OKD.

O naučnou stezku se starají kromě města a členů sdružení, také obyvatelé, jimž není tato turistická atraktivita lhostejná. „Chodí tam pár seniorů, kteří ji dvakrát až třikrát týdně projdou a uklidí všechny plasty a papíry do košů. Všechno přitom dělají bez nároků na odměnu,“ zmínila dále Vráblová. Na úklidu stezky se podílí čas od času také žáci místních škol a hasiči.

Občanské sdružení by rádo stezku postupně rozšiřovalo. Alfou a omegou jsou však finance, kterých se tristně nedostává. „Plánovali jsme rozšíření, ale z finančních důvodů jsme to museli pozastavit. Další trasa, o níž jsme jednali s historicko-vlastivědnou společností Moravian, měla vést na Suchdol nad Odrou,“ uzavřela s lítostí Vráblová.

O tom, že vynaložené finance na vybudování stezky, nebyly jen plácnutím do vzduchu svědčí časté kladné reakce, a to z řad odborné veřejnosti, která si pochvaluje především korektnost údajů na tabulích, tak i laiků, kteří mohou poznat město z úplně jiného úhlu.