Neuvěřitelné, nepochopitelné, absurdní. Těmito slovy zhodnotil smutný případ mladého dravce Petr Orel, ornitolog, vedoucí bartošovické záchranné stanice a šéf projektu Návrat orla skalního do České republiky v jedné osobě.

Je paradoxní, že Toničku zranil někdo v lokalitě, která je co by kamenem dohodil právě od bartošovického areálu, kde mimo jiné o orly skalní pečují před samotným vypuštěním na svobodu. Zda si ji v budoucnu užije i současný pacient, je zatím velkou neznámou.

Tříletá orlice byla vybavena satelitní i konvenční vysílačkou, a tak měli ornitologové přesné údaje, kde se vyskytuje. K jejímu nálezu však přispělo velké štěstí. Na několik dnů si Tonička zaletěla na Slovensko, do okolí Zázrivé, aby 10. března dolétla do lokality Bartošovických luh. Moc vřelého přivítání se však nedočkala.

Broky uvízly v těle

„Téměř tříletá orlice Tonička byla díky neuvěřitelné shodě náhod lokalizována 13. března Ivanem Bartošem, pracovníkem Správy CHKO Poodří. Kolega Bartoš při kontrole v přírodní rezervaci Bartošovický luh na katastrálním území Hukovice zachytil pohyb orla po zemi v rákosovém porostu," popsal začátek příběhu Petr Orel. Ten okamžitě se svým týmem vyrazil na místo a orlici prošpikovanou broky odchytili. Poté vyrazili do ordinace veterináře Milana Šturma v Novém Jičíně, kde tři rentgenové snímky odhalily zásah z brokovnice, jedenáct uvízlých broků v těle a řadu poranění ne starších než čtyřiadvacet hodin.

Vypátrá policie pachatele?

„Z charakteru poranění je zřejmé, že ke zranění muselo dojít v místě odchytu, respektive v bezprostředním okolí," pokračuje vedoucí stanice s tím, že hned druhý den o případu informovali policii a podali trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci postřelení kriticky ohroženého druhu a porušení zákona o myslivosti. Tento krok Deníku potvrdil okresní policejní mluvčí, a případ se tak dostal na útvar oddělení hospodářské kriminality.

Orlice Tonička se léčí v bartošovické stanici už více než týden a její aktuální stav je stabilizovaný. „Koncem příštího týdne uděláme kontrolní rentgen, jak se její stav vyvíjí, jak je fraktura srostlá, a zjistíme další věci, jako například, jestli nejsou poškozené nervové systémy a podobně. Také se vyoperuje jeden brok, ať víme, jestli jsou olověné nebo ocelové," řekl včera Deníku Petr Orel. I přes řadu poranění a zafixované křídlo je Tonička v lepší kondici, a hlavně přijímá potravu.

Případ, jako je tento, se bohužel neřadí mezi výjimečné, přitom úspěšnost odhalení pachatele je naprosto mizivá. „Způsobený čin maří naši dlouholetou práci," neskrývá Petr Orel rozhořčení a na závěr dodává: „Z celé řady zástřelů či otrav vzácných a chráněných druhů zvířat se zatím dlouhá léta nepodařilo nic vyšetřit, najít a potrestat pachatele. Všechny dosavadní kauzy byly odloženy s tím, že pachatel je neznámý. Věříme, že v tomto případě tomu tak nebude."