Důvodem tohoto omezení je možnost přenosu infekce virem západonilské horečky. Zákaz odběrů mají ti dárci, kteří v době od 1. května do 31. října budou minimálně jednu noc v zemi ze seznamu.

Mezi zakázanou zónou pro odběr jsou zařazeny tyto země: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, vnitrozemí Černé Hory a Chorvatska, některé části Francie a Itálie, dále Kypr, Maďarsko, Severní Makedonie, Moldavsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovinsko, Srbsko, Turecko a Ukrajina. Mezi zeměmi jsou oblíbená místa Českých turistů. Podle Radky Miloševské, tiskové mluvčí nemocnice Nový Jičín, ale lidé nemusí mít z návštěvy daného státu strach. „Na místě je samozřejmě běžná cestovatelská obezřetnost,“ dodává Radka Miloševská.

Tisková mluvčí upozorňuje, že po celý rok platí, že když dárce navštíví zahraničí, může být na určitou dobu vyřazen z evidence. Podle rizika nákazy v dané zemi až na půl roku. „V tomto případě se ale jedná o vyřazení na dobu osmadvaceti dnů po návratu z rizikové země. Je to vlastně ochranná lhůta vzhledem k inkubační době různých onemocnění,“ doplňuje Radka Miloševská.

Při odběru sestřičkám nikdo neunikne. O svých dárcích se řádně informují. Pavel Kokoř, který má za sebou 120 čestných odběrů, potvrzuje, že vždycky se vyplňuje dotazník a sestry se opravdu ptají, kde člověk byl na dovolené. „Na krev chodím jednou za tři měsíce a na plazmu co čtrnáct dní, ale dělám i delší pauzy. Ty pauzy jsou podle zdravotního stavu, když je rýma nebo viróza, tak ne, člověk musí být zdravý,“ podotýká Pavel Kokoř.

Každý, kdo daruje krev často, a má v plánu se angažovat i přes léto, by si měl cílovou destinaci řádně rozmyslet. „Nejsou-li si lidé jisti, zda již mohou krev po dovolené darovat, mohou volat přímo na transfúzní oddělení, kde jim ochotně poradí a zodpoví dotazy.“ sděluje Radka Miloševská.

Dárci jsou stále cenění, ale v době dovolených jejich potřebnost stoupá. „Chtěli bychom apelovat na všechny dárce, aby se objednali k odběru dříve, než vyrazí na dovolenou.“ vyzývá Radka Miloševská.