Krátce před polednem zastavila prezidentská kolona před budovou Krajského úřadu v Ostravě, kde hlavu státu i první dámu Evu Pavlovou přivítal hejtman Ivo Vondrák.

Kromě plánovaných jednání čekal prezidentský pár také oběd - kulajda, telecí ragú s gratinovanými bramborami a tvarohový desert s jahodami.

Prezident dostal jako dar dřevěné motorkářské hodinky a trika zn. UAX s výrazy v moravskoslezském nářečí. Prvni dáma obdržela dva díly románu Šikmý kostel od Karin Lednické a skleněnou karafu ze sklárny Jakub z Vrbna pod Pradědem. Všechny dary pocházely od firem z Moravskoslezského kraje.

Dvoudenní návštěva prezidenta Petra Pavla v Moravskoslezském kraji - mediální brífink, 28. března 2023, Ostrava. Prezident Petr Pavel a hejtman MS Kraje Ivo Vondrák.
VIDEO: Jak vidí život v MS kraji prezident Pavel? Může být příkladem a inspirací

Prezident poté na setkání s novináři řekl, že ho zajímá, jak si Moravskoslezský kraj vede po stránce transformace regionu postiženého průmyslovou výrobou.

„Musím přiznat, že se mi výraz strukturálně postižený region špatně vyslovuje. V případě Moravskoslezského kraje mi to trochu zavání negativním hodnocením. Myslím si, že na Moravskoslezský kraj se to nehodí. Ano, jsou tu oblasti, které jsou na tom možná hůř, ale kraj jako celek si z hlediska transformace po ukončení hornictví vede dobře a může být pro nejen ty další takto označované kraje inspirací, příkladem,“ řekl Petr Pavel. 

Tisková konference:

Při setkání s novináři došlo i na dotaz, jak a podle jakých preferencí sestavoval prezident svůj program v kraji. Na sociálních sítích byl totiž kritizován za to, že se tady setká pouze s elitami a ne s běžnými občany. 

„Nevím, jestli je Karvinsko příkladem elitářské společnosti, takové povědomí a místní znalost nemám. Ale je to má první návštěva, takže mi přišlo příkladné navštívit hejtmana a prohlédnout si něco, čím se kraj může chlubit,“ řekl Pavel - více zde.

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Prezidentský pár se pak ještě společně vydal do Frýdku-Místku, kde besedoval se studenty Gymnázia Petra Bezruče:

Podrobnou reportáž z prezidentské návštěvy gymnázia ve Frýdku-Místku a setkání se studenty najdete zde

První dáma v Ostravě navštívila Domov pro seniory Kamenec ve Slezské Ostravě - více zde

Po návratu do Ostravy si prezident s doprovodem v odpoledních hodinách prohlédl nový kampus Ostravské univerzity na Černé louce - mimo jiné tělocvičnu a hudební aulu, kde převzal i dar pro manželku - obraz od Kláry Vincourové.

Prezident v kampusu:

Návštěvě poté za doprovodu piana zazpívala sopranistka Veronika Rovná, bývalá studentka a současná pedagožka Ostravské univerzity, která působí také v Národním divadle moravskoslezském.

Po 18. hodině jej na magistrátu přivítal primátor Ostravy Tomáš Macura, který je stejně jako hejtman Ivo Vondrák, Pavlův podporovatel. Oba veřejně deklarovali, že jej budou volit, za což sklidili kritiku v řadách hnutí ANO a na tento popud toto hnutí následně opustili - vše na téma kauzy Rebelové z Ostravy najdete zde

Přivítání prezidenta Petra Pavla před budovou magistrátu primátorem Ostravy Tomášem Macurou:

Příjezd k budově hejtmanství a zahájení dvoudenní návštěvy v Ostravě:

Setkání s veřejností 

Večer se prezidenta dočkala i veřejnost. Od půl osmé se v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích konalo oficiální setkání s veřejností.