Náměstí plné stánků zářivě červené barvy, výstavky zajímavých obrázků, prezentací a hlavně spousty knih. To vše mohli vidět obyvatelé i návštěvníci Nového Jičína v pátek 24. srpna na místním náměstí.

Navštívili jste knižní trh? Líbilo se vám tam? HLASUJTE V ANKETĚ!

„Jsme rádi za každou akci, která se koná na náměstí a kam můžeme vyrazit s dcerkou," libovala si maminka Petra Cvičková, která vyrazila v teplém dni na náměstí s manželem a dítětem. Na akci si mohli lidé nakoupit mnoho zajímavých knih různých žánrů. Připraveny však byly také další doprovodné akce, které směřovaly především do ezoterické roviny.

Návštěvníci se mohli pokochat nebo si zakoupit energetické obrazy, které pozitivně působí na psychiku člověka. „Maluji energetické a harmonizační obrazy nejrůznějších motivů, hlavně ezoterických a přírodních. Ovlivňují člověka barevně, protože každá barva působí na psychiku. Také se snažím, aby obrazy nějak vyzařovaly. Takže určitě působí i motiv," vysvětlil malíř Ivo Ševčík, který na náměstí vystavoval svá díla. Autorovy obrazy si mohou lidé v současné době prohlédnout a zakoupit také v galerii v Hukvaldech.

Ivo Ševčík však nebyl jediným vystavujícím, který se zabývá barvami a jejich působením na lidi. Své ezoterické schopnosti předvedla psycholožka Alenka Vojnovská, kerá nakreslila zájemcům automatickou kresbu.

„Při automatické kresbě se napojím na člověka a hledám jeho nejvýraznější barvu. Protože vidím aury, můžu zjistit, která barva u něj nejvíce svítí, a podle ní poznám jeho charakter. Pak už není složité zjistit, co ho tíží," popsala toto umění sama autorka, jež studovala psychologii v Anglii. Její stánek byl nejobsazenějším místem na náměstí. Především ženy si nechávaly jedna přes druhou vytvořit svou kresbu a poradit. Alenka Vojnovská však představila také svou knížku pro děti s názvem Pojďme si hrát se skřítky a vílami. V knížce úmyslně nezaplnila všechny stránky, čímž děti nutí, aby příběhy doplňovaly vlastními obrázky. „Nejlépe se tak rozvíjí jejich fantazie," dodala.

Kromě obrázků a knih mohli návštěvníci Masarykova náměstí zhlédnout také film o záhadných a nevšedních úkazech. Do tajemných příběhů zasvětil milovníky nadpřirozena záhadolog Arnošt Vašíček.

„Jednou z nejzajímavějších věcí, kterými jsem se v poslední době zabýval, byl Voynichův rukopis. Jedná se o ten nejzáhadnější rukopis světa. Je to knížka napsaná neznámým písmem, které nedovede nikdo rozluštit. Rukopis je plný obrázků, ty nás ale více matou, než pomáhají pochopit, o čem se uvnitř píše. Jsou tam vyobrazeny například rostliny, které nikdo nikde na naší planetě neviděl," podotkl záhadolog. Při svých cestách po světě viděl spoustu artefaktů, jejichž původ si nedokážeme vysvětlit. „Tyto úkazy nasvědčují, že se v době minulé lidé setkávali s něčím, co bylo přinejmenším zvláštní. Nelze však každou záhadu vysvětlovat mimozemšťany. Byly tady totiž i jiné civilizace, jejichž schopnosti nemusíme znát," uzavřel Arnošt Vašíček své vyprávění.

EVA ŘEHÁKOVÁ