VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Někde návštěvníka základní školy zkontrolují docela důkladně

Novojičínsko - Krádeže spáchané návštěvníkem jsou tím nejmenším, co může potkat žáky základních škol. Školu může chtít navštívit násilník nebo deviant. Někde se dostane, jinde nemá šanci.

24.2.2008
SDÍLEJ:

Vstup do školy někde hlídá bzučák, jinde třeba samotní žáci.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Dostat se například do Základní školy Komenského v Odrách je už od loňského listopadu velký problém. Boční vchody jsou v průběhu vyučování uzamčené a u toho hlavního hlídá dvojice žáků. „Jak se jmenujete? Kde bydlíte? Za kým jdete?,“ slyší návštěvník hned při vstupu do budovy a následovat mohou i další otázky. Poté se teprve může, v doprovodu, vydat na místo, které sdělil, nebo za tím, koho jmenoval. Služba zapíše čas a stejně tak zaznamená údaj o čase odchodu osoby.

„Zavedli jsme to kvůli krádežím, které jsme tu občas zaznamenali, a také proto, že se po škole občas pohybovaly osoby, které nikdo neznal, například dealeři knih a podobně,“ uvedl zástupce ředitele školy Radek Hendrych. Škola prý původně uvažovala o kameře, ale upustila od ní. Stejně tak už neuvažuje o vpouštění na bzučák. „Klidně se může stát, že se představí jeden člověk a dovnitř vejdou dva,“ vysvětloval Hendrych.

Bzučák je ale třeba stále jediným zabezpečením na Základní škole Tyršova 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Vstupní dveře se zamykají v osm hodin. Zvonek zazvoní v ředitelně, u zástupkyně ředitele, ve sborovně a na sekretariátu školy,“ sdělila ředitelka školy Zdeňka Murasaová a dodala, že dítě pustí bez problémů, dospělý má zamířit na jedno ze zmíněných čtyř míst, kde jej někdo očekává.

Zvonek a kamera hlídají bezpečí žáků Základní školy Milady Horákové v Kopřivnici. Na zazvonění se ozve sekretářka ředitele a po vyslechnutí návštěvy sama rozhodne, zda osobu pustí dovnitř, nebo ne. „Díky kameře samozřejmě vidí, kdo to je, případně, zda venku nestojí více osob,“ vysvětlil ředitel školy Lumír Pospěch s tím, že zamčená škola je od rána 8 hodin. „Pak už by se dovnitř nikdo jiným způsobem dostat neměl,“ upozornil. Ví ale, že hned jakmile skončí jakákoliv hodina, může i do jeho školy proniknout takřka kdokoliv. „Jak se žáci pohybují v suterénu, jsou kolikrát ochotni a dveře otevřou člověku zvenčí sami. V tom prostě nemůžeme nikomu zabránit,“ krčí rameny ředitel. A o velké přestávce, kdy část žáků vyběhne ven kvůli svačině, to prý bývá ještě horší. „Od půl dvanácté, kdy končí vyučování prvním třídám, je škola takřka volně přístupna,“ připustil Pospěch. Důkaz, že se na chodby, do šaten i tříd může dostat kdokoliv, dostal před pár měsíci. „Uklízečka našla ve výlevce schovaného nějakého člověka. Zřejmě chtěl počkat, až bude škola prázdná,“ vysvětlil ředitel. Za svoji dlouhou pedagogickou kariéru prý ale měl doposud na nezvané návštěvníky škol štěstí. „Zatím se mi nestalo, že by mi sem vlezl nějaký pedofil,“ potvrdil Pospěch.

Pavel Karban

Ivan Pavelek

24.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení