Ne nadarmo se říká, že když v létě pláčou provozovatelé koupališť a aquaparků, v muzeích, na zámcích a hradech si mnou ruce. Víc než kde jinde to teď platí v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici. Červencová návštěvnost byla tak vysoká, že padl letitý rekord.

Tak dobrou sezonu v kopřivnickém Technickém muzeu Tatra již dlouho nepamatují. V současnosti se tam, jak se říká, dveře netrhnou. Během července přivítali pracovníci muzea více než sedm set návštěvníků denně. Z nárůstu návštěvnosti má velkou radost ředitel Technického muzea Tatra Lumír Kaválek. „Počasí, které v poslední době panovalo, nám, stejně jako ostatně všem podobným zařízením, dosti nahrávalo. Protože co s volným časem, když není hezky?“ vyjádřil se k situaci Kaválek. Jedním dechem dodal, že velké množství návštěvníků s sebou přináší také problémy: „Nárůst návštěvnosti je pro nás pochopitelně příjemný, ale je pravda, že mí zaměstnanci toho občas mají trošku víc, než je zdrávo.“

Letošní léto se do historie muzea zapíše velkým písmem. Během července byla totiž návštěvnost tak velká, že padnul také třináct let starý rekord. „Oproti loňskému roku to zatím vypadá tak, že v průměru máme sedm set návštěvníků za den. Za celý měsíc tady tedy bylo dvacet tisíc sto sedmdesát šest lidí s tím, že dvakrát se podařilo překročit i třináct let starou a pro nás magickou hranici patnácti set návštěvníků za den,“ sdělil Kaválek. Hranice byla pokořena o téměř dvě stovky návštěvníků. „Konkrétně tisíc šest set sedmdesát dva lidí k nám zavítalo třetího července, podobné číslo jsme pak zaznamenali ještě dvacátého šestého července,“ upřesnil informaci ředitel s tím, že několikrát v muzeu zaznamenali také návštěvnost přesahující tisíc lidí.

Příznivá čísla v návštěvnosti zaznamenali také v ostatních kopřivnických muzeích. „Je opravdu evidentní, že návštěvníci častěji mířítaké do Muzea na Fojtství a do Lašského muzea,“ potvrdil Kaválek a pokračoval: „Osobně si myslím, že je to dáno především tím, že jsme loni zavedli takzvané okružní vstupenky. Ty za velmi přijatelnou cenu umožňují navštívit všechna kopřivnická muzea.“ Služby zatím využilo více jak tři tisíce návštěvníků.

Pozitivní čísla z měsíce července naznačují, že letošní sezona kopřivnických muzeí by mohla být více než úspěšná. „Sice pochybuji, že by se nám podařilo překročit sto pět tisíc návštěvníků, což je rekord z roku 1998, kdy bylo muzeum otevřeno, ale počítám, že budeme po všech těch loňských a předloňských sezonách v plusu,“ dodal na závěr Kaválek.