Sezona klíšťat se totiž dostává do plného proudu.

Velká hrozba letošního jara se prý skrývá v trávě a má osm nožiček. Myslím tím klíšťata. Souhlasíte ?
Souhlasím. Jenom upřesňuji, že dospělé klíště má osm nožiček, existují však různé vývojové formy klíštěte, z nichž jedině larva má nožiček pouze šest. Počet „končetin“ však nemá žádný vliv na fakt, že všechna vývojová stadia klíštěte přenášejí nemoci.

Už loni se klíšťata nebývale přemnožila, dá se očekávat, že i letos jich bude hodně. Proč?
Mírná zima způsobila, že přezimovalo hodně klíšťat, která by v silných mrazech neměla šanci přežít. Svědčí jim teplá a vlhká zima.

Znamená to, že bude i více těch infikovaných?
Ano, je to velmi pravděpodobné.

Poznám, že se mi přisálo infikované klíště?
Nepoznáte, dokud neonemocníte. Existují ale služby specializovaných laboratoří, kam je možné poslat v obálce klíště, které laboranti za úplatu vyšetří a zjistí, zda bylo infikované. Ale pozor. Přisátí nakaženého klíštěte ještě neznamená, že onemocníte.

Na čem záleží, zda onemocním, nebo ne?
Zejména na délce přisátí klíštěte. Když klíště odstraníte ihned nebo nejpozději do dvou dnů, je pravděpodobné, že neonemocníte. Pokud je klíště přisáto déle, má i virus delší čas na to, aby se dostal do těla, a pravděpodobnost onemocnění se zvyšuje. Záleží také na odolnosti pacienta. Časový faktor odstranění klíštěte může ovlivnit onemocnění borreliózou, onemocnění klíšťovou encefalitidou jen nepatrně.

Může se člověk nakazit, když odstraňuje klíště jinému člověku, popřípadě zvířeti, třeba psovi?
Je to možné. Zvláště když má nějakou oděrku na kůži a klíště při odstraňování rozdrtí. Doporučuji odstraňovat klíšťata speciální pinzetou nebo v rukavicích a místo vždy vydezinfikovat.

Vadí, když neodstraníme klíště celé a v těle zůstane hlavička s kusadly?
Kusadla mohou zůstat v kůži.Tělo si je odloučí hnisáním jako zadřenou třísku.

Kdyby se dostalo klíště do potravy, mohlo by to být nebezpečné?
Zřejmě by záleželo na tom, zda by člověk klíště spolkl, nebo rozkousal. Rozkousané by asi mohlo způsobit zánět mozku podobně jako nepasterizované mléko infikovaných koz, případně přes porušenou sliznici dutiny ústní by mohlo dojít k přenosu borreliózy.

Připomeňte, jaké nemoci přenášejí klíšťata. Jak se před nimi chránit?
Jsou to klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza. Encefalitidě lze předejít očkováním. Borrelióze zatím bohužel ještě ne.

Doporučujete očkování? Jste očkovaná?
Jsem očkovaná a ještě předtím jsem nechala naočkovat své dva syny. Klíšťová encefalitida totiž zanechává následky. Deset procent lidí, kteří prodělali tuto nemoc, má trvalé následky. Poruchy soustředění, únavu, bolesti hlavy. Viděla jsem i ty těžké následky – obrnu končetin.

Kdo by se měl nechat očkovat?
Lidé, kteří se opakovaně pohybují v místech ohniska výskytu klíšťat. V tom případě nezáleží na věku. Doporučila bych ale očkování dospělým a zejména seniorům. Důležité je chránit se ve vyšším věku, kdy bývá průběh choroby horší. Velmi malé děti bych očkovat nenechávala.

Jak účinné je očkování proti klíšťové encefalitidě?
Očkování je velmi účinné, z 97 procent člověka ochrání. 

Kdy je nejvhodnější nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě?
Je možné nechat se očkovat kdykoliv.

Může se borrelióza nebo klíšťová encefalitida opakovat?
Obě nemoci se bohužel mohou opakovat.

Nejlepší asi je, aby se klíště vůbec nepřisálo. Pomáhají rady typu jíst B-komplex, nebo pít hodně piva, abychom klíště odpudili?
Z vědeckého hlediska jsou účinné jedině repelenty. Ale bylo pozorováno, že vitaminy skupiny B mohou možnost poštípání komáry nebo přisátí klíštěte částečně omezit.

Padají klíšťata ze stromů?
Nepadají. Klíště se drží blíže při zemi. Ke svému životu potřebuje určitou vlhkost prostředí, které by se mu v korunách stromů nedostávalo. Šplhá sice po stvolech travin a po větvičkách keřů, ale většinou tak do třiceti centimetrů.

Jak jste na tom v ostravské fakultní nemocnici na klinice infekčního lékařství? Máte nyní více nemocemi přenášenými klíšťaty, než je obvyklé v těchto pacientů s měsících?
Letošní rok není zatím ničím výjimečný. Počet pacientů s klíšťovou encefalitidou a borreliózou je v obvyklých mezích.

Kolik pacientů s boreliózou a klíšťovou encefalitidou jste měli loni a předloni? Roste nebo klesá jejich počet?
V roce 2006 byl počet onemocnění klíšťovou encefalitidou v celé České republice i v našem regionu téměř o padesát procent zvýšený. V České republice to bylo 1029 pacientů oproti každoročnímu výskytu mezi pěti sty až sedmi sty případy onemocnění. Na naší klinice bylo ve stejném období hospitalizováno 36 osob při každoročním průměru kolem dvacetinemocných. Celostátní statistiky za rok 2007 se ještě zpracovávají.