VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpečná skládka je jen jedna

Kopřivnice - V Kopřivnici skončily několik měsíců trvající vrtné práce v celkem deseti vytipovaných lokalitách. Město si může oddechnout, podle výsledků je na jeho území nebezpečná skládka jen jedna.

11.8.2011 3
SDÍLEJ:

Skládky z dřívějších dob znamenají pro mnohá města nemalé náklady na jejich odstranění. Ilustrační foto.Foto: Deník/Libor Želinský

Po několik měsíců bylo v Kopřivnici možné vidět pracovníky firmy Vodní zdroje Ekomonitor Chrudim, kteří prováděli vrtné práce na deseti vytipovaných lokalitách. Od začátku srpna jsou tyto práce minulostí. Projekt Odstraňování starých ekologických zátěží, který se zabývá monitorováním bývalých skládek, však zdaleka není u konce.

Podle informací radnice pracovníci zmíněné firmy v polovině července provedli posledních deset vrtů, tentokrát v lokalitě Pod Břehem, jež se nachází pod Velovou v jedné z místních částí města, Lubině, kde byl v minulosti ukládán nebezpečný odpad. Přestože odběr vzorků komplikovala jílovitá struktura půdy, nakonec se vše zdařilo. Výsledky navíc ukázaly, že toto místo není nebezpečné.

„Z dosavadních zpracovaných výsledků devíti skládek vyplývá, že až na skládku kalů u Bubla ranče, kterou firma doporučuje zakrýt, aby nedocházelo ke kontaminaci spodní vody, stačí bývalé skládky pouze monitorovat,“ uvedla kopřivnická tisková mluvčí Lucie Petříčková s tím, že firma městu doporučila monitoring, aby se ještě jednou ověřily jimi získané výsledky. „Pokud podle firmy dojde k potvrzení jejich stanovisek, můžeme práce ukončit,“ doplnila mluvčí vzápětí, s tím, že na většině lokalit jsou stejně dosud neobdělávané louky, u kterých zatím nikdo nepočítá s nějakou změnou využití.

Městu tak na bedrech zůstává jen jeden velký problém, a to v podobě skládky u zmíněného Bubla ranče. Kvalitní zabezpečení místa bude velmi nákladné. Město chce finance nutné na práce získat pomocí dotace. Ta byla v červenci již podána. „Žádost o dotaci jsme již předali na Státní fond životního prostředí, konkrétně to bylo třináctého července,“ prozradila Petříčková a pokračovala: „S největší pravděpodobností v listopadu bychom mohli vědět, zda dotaci získáme. Pokud ano, zahájíme práce na smlouvě a zhruba v prvním čtvrtletí příštího roku by se mohla začít připravovat veřejná zakázka.“

Pokud město na dotaci dosáhne, nebude zabezpečení problematické skládky již nic stát v cestě. Pozemky, které město ještě na začátku roku nevlastnilo, jsou totiž již jeho majetkem. „Po červnovém zastupitelstvu, kde se zástupci města shodli, že je potřeba se skládkou okamžitě začít něco dělat, byl schválen odkup pozemků postižených kaly. Město je v současnosti již jejich vlastníkem,“ uzavřela Petříčková.

Autor: Jana Hromočuková

11.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT