Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebezpečná skládka zmizí. Bude to stát miliony

Kopřivnice - Město se začalo zbavovat nebezpečné skládky kalů. Největší ekologická zátěž by měla zmizet během dvou let. Bude to stát sedmdesát milionů korun.

27.1.2012
SDÍLEJ:

Velkou ekologickou zátěž s sebou nese Ostravsko v podobě lagun. S pozůstatky minulých let se nyní pere i Kopřivnice.Foto: DENÍK

Začátek letošního roku bude pro Kopřivnici velmi důležitý. Právě v lednu se totiž ve městě automobilů rozběhly práce na likvidaci staré skládky kalů. Ta představovala nejen velkou, ale zejména nebezpečnou zátěž.

O skládce, která vznikla v období největšího rozmachu kopřivnické automobilky na místě dnešního kynologického cvičiště, se začalo v Kopřivnici mluvit již v loňském roce. Právě tehdy se ve městě rozjel projekt, který měl za úkol staré skládky zmapovat.

„V šedesátých až osmdesátých letech minulého století prošla Kopřivnice obrovským rozvojem průmyslové výroby, jehož důsledkem byla, mimo jiné, řada nekoncepčně vytvořených skládek. Jejich rozsah, složení i možné hrozby zjišťovala kopřivnická radnice v rámci projektu Lokalizace a charakteristika starých ekologických zátěží, který byl ukončen loni na podzim,“ uvedla kopřivnická tisková mluvčí Lucie Petříčková.

„S pomocí pamětníků jsme následně vytipovali deset starých skládek, které byly podrobně zanalyzovány odborníky na sanační geologii. Město tak získalo komplexní popis existujících i potenciálních rizik. Jak se naštěstí ukázalo, jedinou vážně kontaminovanou lokalitou je právě skládka kalů,“ doplnil informaci vedoucí odboru životního prostředí Hynek Rulíšek.

Průzkumné práce ukázaly, že skládka je znečištěna ropnými látkami, polyaromáty a v menší míře také některými těžkými kovy. „Ačkoliv za současného stavu nebylo prokázáno akutní ohrožení zdraví občanů, chceme předejít možnému riziku znečištění podzemních vod a provést sanační zásah. Na základě doporučení odborníků jsme se rozhodli pro tzv. enkapsulaci neboli zapouzdření,“ uvedl Rulíšek a pokračoval:

„Velmi zjednodušeně se dá říci, že skládka bude uzavřena do nepropustné těsnicí stěny, která zabrání případnému šíření kontaminace. Po ukončení prací bude provedena rekultivace skládky s ozeleněním. Zbývající lokality budou po dobu dvou let monitorovány a vlastníci dotčených pozemků obdrží informace o jejich doporučeném využití.

Zbavení se skládky bude náročné, a to nejen technicky, ale zejména finančně. Město to bude stát minimálně sedmdesát milionů korun. Proto se radnice rozhodla požádat o dotaci. Tu nakonec získala. „Náročný projekt bude podpořen více než šedesátimilionovou dotací z Operačního programu Životní prostředí,“ potvrdila informaci Petříčková.

Rulíšek k celé věci na závěr dodal: „Dotace nám již byla přiznána, ale než ji budeme moci čerpat, musíme splnit několik podmínek, jako například získání stavebního povolení, výběr zhotovitele projektu a uzavření smlouvy o dílo. Navíc, kvůli spoluúčasti města, bude nutno vyhradit z rozpočtu zhruba sedm milionů korun.“

Autor: Jana Hromočuková

27.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení