VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nechá město rozestavěné kino zbourat?

Ostuda Oder, jak se mezi lidmi přezdívá téměř třicet let rozestavěnému kinu, možná konečně zmizí.

29.11.2017
SDÍLEJ:

Objekt bývalého kina na třídě 1. máje v Odrách.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Železobetonový skelet vyplněný cihlami, který stojí v řadě domů na Třídě osvobození v Odrách, byl předmětem jednání na posledním zasedání oderských zastupitelů. Ti konkrétně měli vzít na vědomí rozhodnutí o pozastavení prací na projektové dokumentaci na využití rozestavěného kina v Odrách.

Olga Veverková, vedoucí odboru správy nemovitého majetku Městského úřadu v Odrách, připomněla, že letos 29. března město zadalo zpracování studie, projektové dokumentace pro územní řízení, stavební povolení a projektové dokumentace pro provedení stavby na využití objektu rozestavěného kina v Odrách projekční firmě.

„Na pracovním setkání zastupitelů města bylo diskutováno o možném ukončení této projektové dokumentace a možné demolici stavby,“ doplnila Olga Veverková s tím, že z toho důvodu správa majetku nechala pozastavit práce na projektové činnosti a oslovila projekční firmu, aby vyúčtovala práce, které provedla. Náš odhad výše nákladů této projekční činnosti byl dvě stě tisíc korun,“ poznamenala Olga Veverková.

Starosta Oder Libor Helis dodal, že na dalším jednání zastupitelstva rada města předloží návrh, jak s objektem rozestavěného kina dále naložit.

Původní kino na Třídě osvobození nechalo město zbourat v roce 1989 a za necelé dva roky na témže místě vyrostla hrubá stavba nového moderního objektu. Město ale nenašlo dostatek peněz na pokračování prací, a tak stavbu zastavilo a objekt nechalo zakonzervovat.

V té době se ozvali s restitučními nároky tři vnuci původní majitelky kina a v rámci zákona o mimosoudních rehabilitacích žádali po městu navrácení pozemku i budovy kina. Město majetek odmítlo vydat a odvolávalo se na Benešovy dekrety a konfiskaci majetku.

Poté žadatelé promeškali lhůtu 1. dubna 1992, v níž se mohli obrátit na soud s žádostí o rozhodnutí o oprávněnosti vypořádání. Proto 7. prosince 1993 podali žalobu u okresního soudu v Novém Jičíně s požadavkem, aby ten uložil městu povinnost uzavřít s dědici dohodu o vypořádání majetku. Soudní spory se vlekly léta, v roce 1998 rozhodl Nejvyšší soud, že kino patří městu. Potomci přišli s další žalobou a tvrdili, že se obrátí i na mezinárodní soud, ale toto již neuplatnili. Kino zůstalo v majetku města.

To hledalo dlouho využití, poslední variantou, která se zdála být reálná, bylo zázemí pro Policii ČR a Městskou policii. Vše ztroskotalo na penězích i na skutečnosti, že u objektu nejsou parkovací místa. Také stav objektu po létech chátrání již není nejlepší. O případné možnosti zbourat objekt se ale hovořilo již v roce 2005.

Autor: Ivan Pavelek

29.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lumír Kaválek dne 13. prosince skončil ve funkci ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici o.p.s.

Správní rada odvolala ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici

ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Představujeme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Nově vybudované a upravené přechody zvýší bezpečnost v obci

Viditelnou změnou prošel úsek silnice I/57 v Kuníně. Vzniklo několik nových přechodů pro chodce, které vyhovují platným normám, jsou nasvíceny a hlavně jsou bezpečnější.

Strážníci poučí chodce

Preventivní akci zaměřenou na chodce s názvem „Akce viditelnost“ připravuje Městská policie Frenštát pod Radhoštěm.

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

MHD v Novém Jičíně prošla radikální změnou

Od neděle brázdí ulice Nového Jičína tři nové elektrobusy pod vlajkou společnosti Arriva Morava. Cestující čeká řada novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT