Lékařské statistiky hovoří jasně. Melanom patří k nejzákeřnější formě nádoru kůže a trpí jím stále více lidí. Podle dostupných údajů tvoří právě melanom dvě třetiny veškerých úmrtí na kožní nádory. Pouze včasné odhalení maligního melanomu však může vést k úspěšné léčbě.

Nemocnice Nový Jičín, která je členem skupiny Agel, se proto rozhodla uspořádat v rámci Evropského dne melanomu v pondělí 12. května od 8 do 17 hodin na kožním oddělení den prevence. Lidé budou mít jedinečnou možnost nechat si překontrolovat znaménka a nechat si poradit, jak se účinně bránit před sluncem.

„Účelem dne prevence melanomu je upozornit veřejnost na rizika rakoviny kůže i na způsoby, jak těmto rizikům předcházet. Melanom je jedním z nejzhoubnějších nádorů vůbec. Má vysokou schopnost metastazovat mízní i krevní cestou. Dochází tak k jeho rychlému šíření. Přitom pouhé chirurgické odstranění provedené včas znamená jeho úplné vyléčení," uvádí primářka dermatologického oddělení Marie Selerová s tím, že melanom se může vyvíjet kdekoliv na kůži, včetně oblasti dlaní a plosek či nehtů.

Proto je důležitá správná ochrana před slunečním zářením a předcházení spálení kůže. Obezřetné by měly být i maminky velmi malých dětí, protože účinky UV záření se v těle kumulují a mohou se projevit až po mnoha letech.

Osvěta funguje

Maligní melanom vzniká nádorovou přeměnou kožních melanocytů, tedy buněk, jež tvoří hnědý pigment melanin, a patří mezi nejzákeřnější onkologická onemocnění. Přestože funguje na celém světě velmi kvalitní osvěta, počet lidí s tímto onemocněním stále roste. A důvod? Na vině je mimo jiné změna životního stylu, neboť Češi stále více jezdí na dovolenou za sluncem a chodí do solárií.

„Mnoho lidí dnes považuje opálenou kůži za symbol atraktivity, nicméně opak je pravdou. Nerozumně a hodně opálená kůže je známkou poškození ultrafialovým zářením. Požadovaná snědá barva vzniká jako obranná reakce kůže s cílem zmenšit toto poškození," dodává primářka Selerová a upozorňuje, že melanom kůže se vyvíjí relativně pomalu.

Od prvních příznaků trvá dva až tři roky, než se vytvoří metastázy i v jiných částech těla. Avšak s pokročilejším onemocněním také klesá šance na uzdravení.

Evropský den melanomu se koná každoročně a jeho hlavní náplní je nabídnout pacientům vyšetření pigmentových znamének, a tak zvýšit pravděpodobnost včasného záchytu případných nádorových onemocnění. Čím dříve lékař nádor objeví, tím větší je pravděpodobnost uzdravení. Proto je velmi důležité sledovat svá znaménka a jednou ročně si je nechat vyšetřit u odborného lékaře.