Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Něco málo o cévních mozkových příhodách

V dalším ze série článků z rubriky „Hlídejte si své zdraví aneb lékař radí“ se zastavíme v neurologické ambulanci, ve druhém patře na poliklinice Therápon 98, a.s. v Kopřivnici. Jedním z lékařů zmíněné ambulance je MUDr. Martin Dokoupil, který nám svým dnešním příspěvkem poodhalí, co se skrývá za zkratkou CMP tedy cévní mozkovou příhodou.

6.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Můžete nám blíže definovat zkratku CMP?

CMP je náhle vzniklá nebo rychle se rozvíjející ložisková porucha mozkové funkce, která trvá déle než 24 hodin nebo končí smrtí nemocného, bez přítomnosti jiné zjevné příčiny, než je porucha cévního systému mozku. Cévní porucha má charakter hemoragie (krvácení) nebo ischemie (nedokrvení). Hemoragie rozlišujeme na intracerebrální (tj. krvácení do mozku) a subarachnoidální (tj. mezi mozkové obaly). Co do počtu, nejvíce je mozkových ischemií (80%), následují mozkové hemoragie (12%) a subarachnoidální krvácení (8%). Rozdíl mezi mozkovou hemoragií a ischemií je zásadní. Krvácení do mozku přímo destruuje, ničí mozkovou tkáň, a záleží jen na intenzitě krvácení, jaké budou jeho následky. Do „průběhu“ krvácení, které je povětšinou jednorázovou a krátkodobou „záležitostí“, není možné léčebně zasáhnout a léčba je zaměřena na zmírňování druhotných škod v okolí krvácení. Naproti tomu nedokrvení mozku vzniká nejčastěji na podkladě uzávěru mozkové tepny krevní sraženinou (trombem, embolem) a k nezvratnému poškození mozkové tkáně dochází v řádu několika hodin. Po tuto dobu je možné účinně léčebně zasáhnout. Subarachnoidální krvácení je specifickým typem CMP, ke kterému dochází nejčastěji v důsledku prasknutí výdutě mozkové tepny.

Jaké jsou příznaky CMP ?

U mozkové hemoragie a ischemie jsou příznaky stejné, ale u hemoragické CMP je vznik příznaků povětšinou velmi náhlý, zhoršování příznaků je rychlejší a neurologické projevy jsou těžší, což je dáno přímou destrukcí mozkové tkáně krvácením. Častá je porucha vědomí nebo epileptický záchvat v úvodu. Pro subarachnoidální krvácení je typická náhlá intenzivní bolest hlavy doprovázená zvracením, někdy přímo náhlá porucha vědomí. U ischemické CMP bývá rozvoj příznaků pozvolnější, jejich tíže může kolísat, případně mohou na krátkou dobu odeznít a opětovně se objevit.

Je nutné si uvědomit, že příznaky vznikají NÁHLE, z plného zdraví. Mohou to být: porucha hybnosti nebo citlivosti poloviny těla, nebo jen jeho části tvář, horní nebo dolní končetina (pokles tváře, nemotornost ruky, zakopávání nohy), poruchy řeči, mluvy nebo rozumění řeči (nezřetelná mluva, obtížné hledání slov, špatné až nesrozumitelné vyjadřování, nemožnost mluvy), poruchy psaní, čtení, počítání, dále porucha zraku jednoho nebo obou očí (mlhavé vidění, výpadek zorného pole, dvojité vidění), závratě, poruchy rovnováhy (potíže s chůzí), bolesti hlavy, porucha vědomí, případně s křečemi končetin, psychická změna.

Co dělat při podezření na CMP ?

Doporučení je jednoduché, v případě NÁHLE vzniklých potíží na nic nečekat a okamžitě volat 155. Personál ZZS vyhodnotí zdravotní stav nemocného, zajistí přednemocniční péči a v případě podezření na CMP zajistí převoz nemocného do iktového centra nebo komplexního cerebrovaskulárního centra (jedná se o neurologická oddělení, event. kliniky specializované na léčbu CMP). Dle možností je vhodné personálu ZZS předat důležité informace, jako např. dosavadní nemoci vč. prodělaných operací v posledních 3 měsících, užívané léky, alergie, tělesnou hmotnost nemocného a telefonní kontakt na příbuzné, zejména pokud je s nemocným omezená komunikace (např. pro těžší poruchu řeči, poruchu vědomí). Převoz nemocných rodinou se neosvědčil, pouze oddaluje (někdy znemožňuje) možnost specifické léčby. Je důležité nepodceňovat příznaky CMP, nespoléhat na to, že odezní samy od sebe, protože po několika hodinách trvání potíží mohou být léčebné možnosti omezené.

Co nabízí současná medicína?

V případě včasného příjezdu a splnění požadovaných kriterií (zahrnují CT mozku, laboratorní odběry, zhodnocení anamnestických údajů) je u nemocných s mozkovou ischemií indikována trombolytická léčba, která spočívá v žilním podání rekombinantního tkáňového aktivátoru plazminogenu (r-tPA), což je látka, která přímo zasahuje do procesu tvorby sraženiny, narušuje její strukturu, případně sraženinu zcela rozpustí. V případě, že stav nemocného se po trombolytické léčbě nezlepší, nebo její podání z určitých důvodů není možné, je někdy indikována endovaskulární intervence. Jedná se o invazivní způsob léčby, zavedení speciálního instrumentaria do uzavřeté tepny, kterým se sraženina mechanicky rozrušuje.

U mozkové hemoragie je někdy indikována operační intervence (odsátí hematomu). U subarachnoidálního krvácení, po průkazu zdroje krvácení je indikována operační nebo endovaskulární intervence, která krvácející tepennou výduť vyřadí z oběhu.

Je možné zabránit vzniku CMP ?

Není. Příčin CMP je celá řada. Dvěma nejčastějšími jsou aterotrombóza (kornatění tepen s „nasedající“ krevní sraženinou) a kardioembolizace (vmetek ze srdce). Méně časté jsou: onemocnění malých mozkových tepen (lakunární CMP), významné zúžení přívodné mozkové tepny (krkavic) a různá vzácná onemocnění, nebo se příčinu CMP nepodaří zjistit.

Můžeme působit pouze na ovlivnitelné rizikové faktory CMP.

Jisté rizikové faktory (terapeuticky):

neovlivnitelné: věk, pohlaví, rodinná zátěž, rasa

částečně ovlivnitelné: diabetes mellitus (cukrovka), smíšená hyperlipidemie (vyšší tuky a cholesterol)

ovlivnitelné: arteriální hypertenze (vyšší krevní tlak), nemoci srdce, kouření, významné zúžení přívodných mozkových tepen

Pravděpodobné rizikové faktory (terapeuticky):

neovlivnitelné: počasí, roční období

částečně ovlivnitelné: stres, fyzická aktivita, obezita, alkohol, drogy, antikoncepce, hormonální substituční léčba, migréna, sociální postavení

Co je prospěšné pro lidi s prodělanou CMP?

Pravidelné kontroly krevního tlaku, krevního cukru, tuků a cholesterolu u praktického lékaře, zanechání kouření, snížení spotřeby alkoholu, normalizace tělesné hmotnosti a dostatečná fyzická aktivita, tj. každodenně alespoň 30 minut trvající fyzická aktivita o středně intenzivní zátěži. Samozřejmostí je pravidelné užívání léků.

Autor: Redakce

6.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tak vypadá vítězný model architektů Terezy Hozové a Davida Grabce z Bílovce. Jednotlivá zastavení křížové cesty budou vytvořena z kovu v kombinaci s betonem.

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Ilustrační foto.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Dvojitý úspěch novojičínských basketbalistů: výhra v soutěži a postup v poháru

Basketbalisté Nového Jičína se nejprve v neděli dočkali druhého vítězství v nové sezoně 1. ligy, sk. Východ, když v domácím prostředí zdolali rezervu Opavy 79:68 a ve středu pak uspěli i ve 3. kole českého poháru, když z palubovky druholigové Holice přivezli postup po vítězství 75:65.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení