Obyvatelé Fulneku, kteří si v neděli 6. června přivstali, mohli vidět na Komenského náměstí prazvláštní obraz. Tři lidé uklízeli před místní radnicí smetí a při tom místo i okolí postřikovali vodou. Právě před městským úřadem totiž začala nenásilná debolševizace Fulneku, kterou zorganizoval Petr Moc.

Skupinka prošla několik městských obvodů, kde získala strana KSČM po volbách 15 a více procent. „Touhle pokojnou cestou bych chtěl vyjádřit své znepokojení nad výsledky voleb v mém městě. Jsme tady proto, abychom připomenuli, co se tady za socialismu dělo. Chtěl bych, aby si to lidé uvědomili, nenásilnou cestou. Nejde ani tak o strany, ale o principy,“ vysvětlil Petr Moc. Jeho kolega Bačovský navíc vyjádřil rozhořčení nad tím, jak někdo v dnešní době může volit komunisty. „Navíc po tom všem, co tady provedli. Když někoho takového potkám, rád bych se ho zeptal, proč je volil. Jestli si myslí, že s nimi bude nějaký lepší zítřek,“ zamyslel se.

Lidé se smáli i bránili

Tuto preventivní akci přijímali lidé různě. Skupina se nikomu nevnucovala. Pokud se někdo zeptal, co se děje, dostal odpověď, a popřípadě i papír, na němž byly jen ve zkratce popsány a vyčísleny prohřešky minulého režimu. „Tahle země je jakž takž uzdravená a dává mi prostor, abych dělal jakousi prevenci, protože potom, jak se to rozroste, začnou už ty davy umlčovat ty ostatní, kteří mají jiné názory. Já sám nevím, co bych v sedmdesátých letech dělal,“ přemýšlel Moc nahlas při zametání další lokality.

Obyvatelé se za neobvyklými zametači otáčeli, jiní se ptali, co to má být. Vysvětlení vzala většina s úsměvem, někteří tyto aktivity schvalovali a další je naopak odsoudili. Při jedné z posledních zastávek městem se skupina setkala s opačným názorem na připomínanou dobu. „To máte proti komárům?“ zeptala se jedna z obyvatelek. „To je proti bolševikům, paní,“ kontroval Moc. „Bolševici byli lepší lidi, než jsou ti teď,“ namítla žena. „To je váš názor,“ sdělil nevzrušeně momentální zametač. „Já jsem soudružka a nebudu si nechat nadávat na svou stranu!“ kontrovala dále žena. Na to jí Petr Moc podal papír se zločiny, které byly spáchány na českých lidech: „To jsou lidi, které nechala ta vaše strana zabít.“ „To mám tak na vytření zadku!“ křikla za ním ještě nejmenovaná žena. „Dělejte si s tím, co chcete,“ nadhodil Moc. Následně se také zeptala, kdo za tuto protikomunistickou akci zaplatil, kdo je poslal a pro koho to dělají? „Pro sebe a pro svoje děti, paní,“ uzavřel rozhovor muž a pustil se k dalším domům.

Mezi další cíle této cesty patřily i místní části Jerlochovice či Dolejší Kunčice. „Chtěl bych pokračovat i v létě. Když bude pěkně, někde na náměstí nebo jinde, zase nenásilně, promítat filmy, kdy by se ukazovaly ty zločiny naprosto tvrdě. Třeba i s historikem, aby to bylo podloženo fakty,“ zmínil při své cestě napříč Fulneckem Moc.