Přesně to, co očekávali zákonodárci úpravou silničního zákona, se stalo. Policisté vyjíždějí k mnohem nižšímu počtu dopravních nehod, než tomu bylo v loňském roce roce. Nehody, při kterých nedojde ke zranění, nebo při nichž škoda nepřesáhne výši jednoho sta tisíc korun, se totiž hlásit nemusí.

Na území okresu Nový Jičín policisté evidovali k poslednímu únorovému dni letošního roku 149 dopravních nehod, což je pokles o 53 procent oproti stejnému období roku 2008. „Policisté pozitivně vnímají fakt, že počet dopravních nehod se smrtelnými následky klesl oproti loňsku o pětasedmdesát procent,“ uvedl novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík a připomněl, že zatímco letos zemřel bezprostředně na následky dopravní nehody jeden člověk, loni to byli za první dva měsíce čtyři lidé. Těžké zranění při letošních dopravních nehodách utrpěla jedna osoba, v roce 2008 jich bylo o šest více. Lehká zranění utrpělo do konce letošního února devětadvacet osob, loni za stejné období to bylo 37 účastníků silničního provozu.

„Tradičně nejčastější příčinou, v sedmdesáti případech, byl nesprávný způsob jízdy. Příliš vysoká rychlost sehrála hlavní roli při šedesáti dopravních nehodách, což je o devět nehod méně než loni,“ pokračoval Tomšík. Nesprávné předjíždění se letos nestalo ani jedenkrát příčinou dopravní nehody, přitom loni to bylo za první dva měsíce roku v jedenácti případech. Kvůli nedání přednosti policisté přijížděli k 13 dopravním nehodám.

Se všeobecným poklesem nehod i zraněných stále zůstává jedno kritérium, které je značně znepokojující, a to alkohol, který se podílel na dopravních nehodách. „Letos i loni za stejnou dobu to bylo vždy v sedmnácti případech,“ upřesnil Tomšík.

Novojičínští policisté v letošním roce zadrželi osmnáct řidičských průkazů, což je stejný počet jako loni. „V pěti případech při dopravní nehodě bylo zjištěno, že řídil neřidič. Ve stejném období minulého roku to bylo v osmi případech,“ uzavřel Tomšík.