„Pokud pacienti věděli dopředu, že budou během voleb hospitalizováni a nemohli by jít do místa svého bydliště odvolit, tak si zařídili a vyzvedli voličský průkaz a nahlásili, že budou volit v nemocnici,“ vysvětluje první možnost Radka Miloševská, mluvčí zdravotnického holdingu Agel, který provozuje největší nemocnici na Novojičínsku.

Tento postup v Novém Jičíně zvolilo deset pacientů. Podpořit svého prezidentského kandidáta mohou také lidé, kteří v nemocnici leží již delší dobu a volební průkazy si vyřídit na úřadech nemohli. „Ani ti nebudou o volby ochuzeni. Mohli se přihlásit do speciálního seznamu a i za ním dojde volební komise. V Nemocnici Nový Jičín tuto možnost využili dva pacienti,“ pokračuje mluvčí.

Pokud se však dostane někdo do péče lékařů akutně, například po úrazu, těsně před volbami nebo v jejich průběhu, v nemocnici hlasovat nemůže.

„Jestli člověk nemá volební průkaz, tak v tomto případě bohužel na něho zákon nepamatuje a nemá možnost volit,“ potvrzuje Radka Miloševská. Ke všem ostatním pacientům, kteří průkaz mají nebo se předem nahlásili, přijde volební komise až na pokoj a svůj volební lístek do urny tak mohou hodit z pohodlí nemocničního lůžka.