Ve srovnávacím výzkumu Město pro byznys Moravskoslezského kraje 2016, ve kterém odborníci posuzují řadu podnikatelských faktorů i přístup veřejné správy, vyšel v letošním roce nejlépe Třinec. Druhá příčka už patří Frenštátu pod Radhoštěm, který byl vůbec nejlepší v testu elektronické komunikace.

„Vysoký podíl studentů a učňů v odborném vzdělávání a první místo v testu elektronické komunikace, ve kterém je sledována rychlost, vstřícnost a kvalita odpovědi živnostenského úřadu na fiktivní dotaz podnikatele, jsou hlavní důvody, proč je na druhém místě Frenštát pod Radhoštěm," vysvětlil výborné umístění podhorského města Jakub Splavec ze společnosti Communa, která je vyhlašovatelem výzkumu.

ODRY V TOP 5

Na čtvrtém místě pak jsou v žebříčku Odry, které v předchozích letech anketu opakovaně ovládly a první šestici uzavírá Nový Jičín. Ten zabodoval v oblasti podnikatelského prostředí, kde se hodnotí sedmnáct kritérií a skončil čtvrtý z dvaadvaceti hodnocených měst, pokulhává však přístup veřejné správy, kde výzkum největší město v okrese zařadil na podprůměrné 14. místo.

HODNOCENÍ

Moravskoslezský kraj patří dlouhodobě mezi strukturálně postižené regiony v České republice, a v rámci míry nezaměstnanosti je na druhém místě. Na druhou stranu do kraje neustále směřuje velký počet investorů a stávající společnosti v kraji dále expandují. „Soutěžící obce, města i svazky obcí v ní byly hodnoceny na základě přístupu místních samospráv vůči podnikům a připravenosti podnikatelského prostředí dané lokality pro nové soukromé investice. Hodnocen byl také přístup radnice ke kvalitě výuky na základních školách, investice do přípravy podnikatelské infrastruktury či podpora podnikání formou provozování podnikatelských inkubátorů," uvedl dále Splavec.

Na hodnocení přihlášených měst do výzkumu Města pro byznys se podíleli zástupci Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu pro Moravskoslezský kraj, Agentury pro regionální rozvoj a Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko.