Čtyři dlouhé roky čekala Základní škola dr. Milady Horákové v Kopřivnici na dotaci, která by umožnila jedné z nejstarších školních budov ve městě změnit vzhled. Před několika dny však přišla zpráva, že po základních školách Alšova a 17. listopadu se i tento objekt konečně dočká realizace energetických opatření.

„Snažíme se už nějaký ten pátek získat peníze na opravu našich budov. Ty už po výměně oken, zateplení a celkové renovaci hlasitě volají, ale zatím se nám nedaří," nechal se loni slyšet ředitel základní školy Lumír Pospěch. Radnice snahu o získání dotace, přes několik neúspěchů, nevzdala a finance z Operačního programu Životní prostředí nakonec přišly. „Letos v únoru se nečekaně objevila mimořádná výzva k podávání žádostí o dotace na zateplení veřejných budov. Na podání jsme měli pouze dva týdny, ale dokumentace již byla naštěstí připravena a stačilo zpracovat pouze samotnou žádost," uvedla Lenka Šimečková z odboru rozvoje města

Projektové náklady na rekonstrukci školy přesahují jednatřicet milionů korun. Jaká bude skutečná cena, ale ukáže až výsledek právě probíhající soutěže na dodavatele. „Dotace z Operačního programu Životní prostředí činí devadesát procent uznatelných nákladů, maximálně však 10,3 milionu korun," prozradila tisková mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková s tím, že k dofinancování projektu použije radnice komerční úvěr, stejně jako v případě předchozích dvou škol zateplených před třemi lety.

Stavební práce by měly být zahájeny v polovině letních prázdnin a trvat budou zhruba čtyři měsíce. Součástí rekonstrukce přitom nebude jen výměna oken a zateplení, ale úpravy se dotknou také hlavního vstupu, kam bude přemístěna pamětní deska věnovaná obětem komunismu.

Že kopřivnické školy opravy potřebují, si myslí i obyvatelé města. „Kam jinam investovat peníze, když ne do vzdělání a škol? Smutné je jen to, že zatímco na stavbu paláců pojišťoven a bank se peníze najdou vždycky, školy musí skoro zchátrat, než si jich někdo všimne," myslí si pan Milan, který sám školu před mnoha lety navštěvoval.