STAV PO ROCE

Před dvanácti měsíci se v rámci regenerace parku začalo s kácením několika stromů, kterým prosychaly koruny a jejich celkový zdravotní stav nebyl ideální. Po novém roce se pracovníci technických služeb pustili do kácení dalších dřevin, ať už šlo o habry, jedle, smrky či nejrůznější keře.

To byl však pouze začátek rozsáhlého projektu, jehož nemalé výsledky lze rok od zahájení akce pozorovat. První etapa byla ukončena v polovině října a občané města tak mohou volné chvíle v nadprůměrně teplém listopadu trávit v rekonstruovaném altánu nebo na zcela novém hřišti. Svůj účel opět plní také meteorologický sloupek, u kterého se zastaví téměř každý chodec a informuje se, jaká je aktuální teplota či vlhkost. Na projekt vyčlenila radnice z rozpočtu deset miliónů korun a nejviditelnější změny jsou již hotové. „V týmu jsme se shodli na tom, že při práci budeme postupovat takzvanou lehkou rukou. To znamená, že jsme akceptovali stávajícího ducha parku, který je romantický a dýchá z něj ta doba, v níž byl zakládán,“ řekla při slavnostním symbolickém znovuotevření Smetanových sadů hlavní projektantka Iva Škrovová. Park se dočkal také svého hlavního vstupu, o jehož tvář se postaral sochař Jan Zemánek, a který je umístěn nedaleko ředitelství spotřebního družstva Jednota.

Jedněch z největších změn v posledním roce doznala lokalita mezi letním kinem a Španělskou kaplí. Zde vyrostlo zcela nové hřiště s pergolou, kde se děti mohou vyřádit na různých průlezkách, ale nechybí ani veřejné záchody. „Moc krásně to tady opravili. Když to jde, jsem tady s malým každý den. Ten se tady dokáže pořádně vyřádit,“ pochvaluje si jedna z mnoha maminek, která o prosluněném víkendu trávila volné chvíle v areálu za letním kinem.

Projekt by měl pokračovat renovací Mendlova sousoší a vybudovat by se měly některé vodní prvky, odpočívadla nebo lavičky. Ovšem jak před měsícem sdělil místostarosta Vladimír Bárta, vše bude záležet na stavuvu rozpočtu.