Betlémům dominuje velký pletený betlém Jiřiny Bokové z Jeseníku nad Odrou-Hůrky.

„Čítá více než sto čtyřicet figurek. Ten počet ale není stálý, protože autorka každým rokem připlétá další a další figurky," říká provozovatel muzea Rudolf Polzer a dodává, že pletený betlém je zajímavý tím, že v něm není jen vánoční motiv, ale jeho části znázorňují postupně všechna roční období na vesnici v tradicích a zvycích.

„Začíná to únorem, kdy se vodí po vesnici maškary a večer se pochovává basa, nastává masopust, který přechází ve Velikonoce s pomlázkou, květen se stavěním májky a pak konec června a svatý duch. Následuje léto, pak podzim, který autorka v současné době dodělává, a celé je to završené zimou," ukazuje části betléma Rudolf Polzer a dodává, že nevylučuje, že budou betlém vystavovat po celý rok.

Na Starém Jičíně je ale k vidění mnoho dalších betlémů, menších či větších, ať už drátované, keramické, perníkové, ze šustí či z korálků anebo papírové. Nejstarší z nich je německý papírový betlém z období II. světové války.

Vesnické muzeum je otevřeno ve všední dny i o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin. Výstava lidových betlémů by měla končit 4. ledna, ale možná se tak nestane. „Pokud bude zájem, můžeme ji prodloužit," ujišťuje Rudolf Polzer.