Nezaměstnanost na Novojičínsku roste ve všem koutech okresu bez výjimky. Únorové statistiky nepřinesly příliš pozitivní zprávy. Míra nezaměstnanosti se zastavila na hodnotě 9,63 procenta, což znamená, že bez práce je 7648 lidí. Navíc, pracovních nabídek evidují na úřadech práce čím dál méně, ke konci druhého měsíce roku 2009 pouhých 319.

V rámci okresu Nový Jičín je rozdíl mezi regiony více než pěti procentní. Nejhorší situace je na Odersku, kde nezaměstnanost za pouhé čtyři měsíce povyskočila o více než šest procent. „Ta je nyní 13,23 procenta, bez práce je 1156 osob,“ informuje měsíční report Úřadu práce v Novém Jičíně. Zde jen za únor zaevidovali téměř dvě stě nových uchazečů o práci z Oderska. Avšak zaměstnavatelé se s nabídkami volných míst nehrnou, těch bylo na konci druhého měsíce volných pouze šestačtyřicet. Jedno tak připadá na dvacet pět uchazečů.

Od nového roku stoupla o tři procenta také nezaměstnanost v Novém Jičíně a jeho okolí. Nyní činí rovných deset procent a téměř dva a půl tisíce práce schopných lidí nevydělává.

Nejlepší čísla tradičně vykazuje Frenštátsko, i když na druhou stranu zde připadá nejvíce uchazečů o jedno pracovní místo z celého okresu Nový Jičín. „Míra nezaměstnanosti činí 7,61 procenta, bez práce je 700 lidí, pro které bylo k dispozici na konci února třináct volných míst,“ stojí ve statistikách. Ve frontě o jednu pracovní nabídku tak stojí více než padesát uchazečů.

Kopřivnicko a Bílovecko, se dostaly pod desetiprocentní hranici, avšak u prvně jmenovaného regionu přibylo za únor nejvíce nezaměstnaných z celého okresu, celkem 485.

Přesně před rokem evidoval novojičínský úřad práce 5267 nezaměstna­ných, k dispozici jim bylo 1823 volných míst. Jedno tak připadalo ani ne na tři uchazeče.

V samotných obcích jsou na tom z hlediska nezaměstnanosti nejhůře Kujavy. Z práce schopných 267 obyvatel, jich nepracuje třiačtyřicet, což představuje míru nezaměstnanosti 16,10 procenta. Druhá a třetí příčka náleží obci Vražné respektive Heřmánkám, které stejnou hodnotu vykazují jen o pár desetin procenta méně.

Naopak v Lichnově je nezaměstnanost o deset procent menší než v Kujavách, a to 6,30 procenta. Pod sedmi procentní hranici se na Novojičínsku vešly ještě obce Slatina, Tísek, Bítov, Hodslavice, Petřvald a Životice u Nového Jičína. (edm)