Konkrétně březen je měsícem, při kterém se loni profesionální i dobrovolní hasiči zapotili nejvíce. Ve třetím měsíci roku museli, až na výjimky, stejně jako v předchozích letech, hasit nejvíce požárů.

Přesně jich bylo na území Novojičínska sedmatřicet a za mnohé mohli zahrádkáři, kteří po zimní pauze pravidelně v tomto čase začínají s jarními pracemi. A právě ty často končí výjezdem hasičského sboru.

„Pokud pálení dřevního odpadu, listí apod. nezakazuje místní vyhláška, měli by lidé věnovat velkou pozornost zakládání ohňů při úklidových pracích na zahrádkách. Pálení je možno provádět pouze na ohništi, které je bezpečně ohraničeno např. kameny, aby byly plameny dostatečně pod kontrolou," připomínají hasiči, s tím, že je vhodné mít v blízkosti ohniště připraveny prostředky k hašení, třeba konev s vodou nebo nádobu s pískem a lopatku, aby se dal případný požár již v zárodku uhasit, a v žádném případě neodcházet od ohniště, pokud není dostatečně uhašeno. Zároveň je třeba upozornit, že plošné vypalování trávy je zakázáno nejen na zahrádkách, ale i v ostatních lokalitách, a porušení může být potrestáno pokutou až 25 tisíc korun.

Kromě jara pak evidoval hasičský záchranný sbor nejvíce požárů v prosinci a lednu, kdy zde nejsou ničím neobvyklým hořící komíny, jejichž údržbu majitelé podcenili. Více než u požárů (204 případů) zasahovali hasiči u dopravních nehod (228), a především technických havárií (1227). Řidiči potřebovali profesionální pomoc nejčastěji v říjnu, lednu a prosinci, a naopak nejméně v dubnu.

Co se týče územních výjezdů, k nejvíce událostem došlo v loňském roce na Novojičínsku v Kopřivnici (332) a poté v Novém Jičíně (223). Z obcí stojí za zmínku Sedlnice, kde měli hasiči práci v jednačtyřiceti případech, což bylo v rámci vesnic suverénně nejvíce.